0902 299 073 servis@rapidpneu.sk

Ako často je potrebné meniť brzdy na aute?

od 9.08.2021Brzdy a brzdný systém

Ako často je potrebné meniť brzdy na aute?

Snáď každý vodič má rád autá, ktoré dokážu dynamicky akcelerovať a vyčariť úsmev na tvári. Avšak, oveľa dôležitejšie ako zrýchliť, je následne bezpečne zabrzdiť. Mnohí motoristi brzdovému systému v aute nevenujú dostatok pozornosti, čím sami seba dostávajú do veľkého rizika. Častokrát úplne nevedomky. Výmena brzdovej kvapaliny, kotúčov a platničiek by rozhodne mala byť zahrnutá vo vašom pravidelnom servisnom pláne. 

Otázka však znie, kedy je potrebné jednotlivé servisné úkony na brzdovom systéme vykonať. V nasledujúcich riadkoch vám priblížime všetko, čo by ste o pravidelnej údržbe bŕzd mali vedieť. 

servis bŕzd a ako často je potrebné meniť brzdy na aute?
Ako často je potrebné meniť brzdy na aute?

Kotúčová brzda a jej základné komponenty 

Kotúčové brzdy používané v automobilovom priemysle pozostávajú zo 4 základných komponentov: 

  • Hydraulického systému, ktorý je tvorený hadicami a potrubiami. Na jednej strane systému je brzdový pedál, ktorý stláča brzdovú kvapalinu. Tá prenáša silu z pedála priamo do brzdového strmeňa, kde stláča platničky. 
  • Brzdového kotúča namontovaného na náboji kolesa. 
  • Brzdového strmeňa, ktorý prekrýva časť kotúča. V jeho vnútri sa nachádza mechanizmus stláčania brzdových platničiek, ktorý je ovládaný hydraulikou. 
  • Brzdových platničiek osadených v brzdovom strmeni. V jednom strmeni sú 2 platničky, jedna spredu, druhá zozadu. 

Pokiaľ brzdový pedál nie je stlačený, platničky sa nedotýkajú kotúča. Akonáhle však dôjde k stlačeniu pedála, platničky sa začnú približovať ku kotúču a dotknú sa ho. Vznikne tak trenie, pri ktorom sa kinetická energia kolies mení na tepelnú. Platničky a kotúče preto musia byť stavané tak, aby zniesli vysoké teploty. Avšak, trenie spôsobuje, že kotúč aj platnička sa postupne opotrebúva. Jedná sa tak o spotrebné komponenty, ktoré musíte skôr či neskôr vymeniť. 

Ako často je potrebné meniť brzdy na aute? kotúčová brzda
Výmena kotúčovej brzdy

Výmena brzdových platničiek 

Brzdové platničky je potrebné vymieňať najčastejšie. Vyrábané sú z rôznych materiálových zmesí, ktoré sa vyznačujú veľkým faktorom trenia. Ich zloženie závisí od typu a výkonu auta. V prípade bežných áut sú brzdové platničky cenovo dostupnou záležitosťou, ich pravidelná výmena preto nie je veľkým zásahom do rozpočtu. Naviac, platničky sú po odmontovaní kolesa jednoducho prístupné, servisné práce sú preto rýchle a nenáročné. 

To, ako dlho vydržia brzdové platničky slúžiť, závisí od štýlu jazdy. Ich životnosť sa obvykle pohybuje na úrovni 50 000 – 150 000 kilometrov. Ak máte na aute menej kvalitné platničky a jazdíte štýlom plyn-brzda, meniť ich pravdepodobne budete musieť už pri 50 – 70 000 kilometroch. A naopak, pokiaľ jazdíte pokojne, často brzdíte motorom a máte kvalitné auto, bez problémov na jednej sade zvládnete odjazdiť vyše 120 000 kilometrov.

výmena brzdovch platničiek, Ako často je potrebné meniť brzdy na aute?
Ako často je potrebné meniť brzdy na aute?

Ako zistiť, že platničky treba vymeniť? 

Opotrebenie brzdových platničiek viete zistiť viacerými spôsobmi. Najjednoduchším je pozrieť sa na ne voľným okom.Pokiaľ máte na aute kolesá, cez ktoré je vidno brzdové strmene, dokážete pekne vidieť aj stav platničiek. Všímajte si množstvo materiálu, ktoré na nich ostáva. Pokiaľ atakuje 2 milimetre, mali by ste začať uvažovať nad novými. 

Naviac, výrobcovia obvykle do platničiek umiestňujú špeciálny kovový komponent. Keď sú platničky už príliš opotrebované a kov začne trieť o kotúč, vydáva typický škrípavý zvuk. Ten je signálom, že platničky sú už na pokraji životnosti. Moderné autá majú dokonca elektronické senzory, ktoré vás v palubnom počítači upozornia na nadmerné opotrebenie. Keď postrehnete tieto signály, platničky si dajte čo najskôr vymeniť.

výmena platničiek
Výmena brzdových platničiek

Výmena brzdových kotúčov 

Brzdové kotúče majú obvykle 2 – 3 násobne dlhšiu životnosť ako platničky. V závislosti od kvality a spôsobu jazdy preto dokážu v priemere slúžiť 100 000 – 300 000 kilometrov. Limit minimálnej hrúbky kotúča predpisuje samotný výrobca. Obvykle sa jedná o hrúbku, ktorá je o 2 – 3 milimetre menšia ako v prípade nového kotúča. 

Problémom je, že keď kotúč stráca hrúbku, prichádza o svoje pôvodné pevnostné vlastnosti. Obvykle dochádza k zvlneniu, ktoré je podmienené prudkým zahriatím (napríklad, intenzívnym brzdením) a následným schladením (prejazdom cez mláku). Zvlnený kotúč sa prejavuje vibráciami pri brzdení alebo dokonca buchotavými zvukmi od nápravy. 

výmena brzdových kotúčov

Signály, že kotúče sú už na konci životnosti 

Úbytok hrúbky kotúča obvykle spozorujete len ťažko. Všímajte si preto iné známky opotrebenia – výraznú koróziu, praskliny, prípadne vibrovanie pri brzdení. Tieto signály obvykle znamenajú, že kotúče sú súce výmeny. Ak si nie ste istí, nechajte si ich prekontrolovať v servise. Najmä pokiaľ viete, že už na nich máte najazdených veľa kilometrov. 

Výmena brzdovej kvapaliny 

Na tento úkon mnohí vodiči zabúdajú, pritom je mimoriadne dôležitý. Brzdová kvapalina s postupom času stráca svoje pôvodné vlastnosti. Viaže sa na ňu vlhkosť, ktorá znižuje bod varu. To znamená, že pri prudšom brzdení začne kvapalina vrieť, vytvoria sa v nej bublinky, stane sa stlačiteľnou a tým výrazne poklesne brzdný účinok. A to je mimoriadne nebezpečné. 

výmena brzdovej kvapaliny

Brzdovú kvapalinu je potrebné vymeniť približne každé 2 – 3 roky. Po 2 rokoch, alebo keď sa vám zdá, že auto niekedy akosi horšie brzdí, si nechajte v servise preveriť jej bod varu a tesnosť hydraulického systému.

Ako často je potrebné meniť brzdy na aute? Servis bŕzd je vždy dobré nechať na profesionálov. Predsa len, závisí od nich váš život a život celej posádky. O odbornú kontrolu systému, výmenu platničiek, kotúčov či brzdovej kvapaliny sa radi postaráme aj my v našom modernom serviseStačí sa objednať!

Máte záujem o servis vášho vozidla v RapidPneu?

Radi dáme do poriadku aj vaše auto. Objednajte sa k nám cez náš rezervačný systém Bookio alebo nám jednoducho zavolajte na tel.č. 0902 299 073. Telefonáty príjmame každý deň od 7:00 – 22:00 🙂