0902 299 073 servis@rapidpneu.sk

Ako funguje olejový filter, kedy ho meniť a na čo si dávať pozor pri kúpe nového?

od 27.04.2022Motorový olej

Žiaden moderný spaľovací motor sa nezaobíde bez oleja. Ten plní viacero dôležitých úloh a dokáže významným spôsobom ovplyvniť životnosť agregátu. Ak je príliš znečistený alebo starý, zapríčiňuje rýchlejšie opotrebenie komponentov a hrozia drahé opravy. Aby bol motor chránený pred nečistotami z oleja, súčasťou mazacieho systému je olejový filter. V nasledujúcich riadkoch vám vysvetlíme, ako funguje a prečo ho nezabúdať pravidelne meniť.

Čo je to olejový filter?

Olejový filter navonok vyzerá ako malá plechovka. V podstate pozostáva len z 2 častí – kovového obalu a filtračného materiálu, ktorý sa nachádza vo vnútri. Filter je priskrutkovaný k motoru, obvykle sa nachádza v strednej alebo spodnej časti bloku. Je napojený priamo na mazaciu sústavu.

Fungovanie olejového filtra je skutočne jednoduché. Olejové čerpadlo tlačí znečistený olej, ktorý už prešiel motorom, do vnútra filtra. Tam je vo filtračnom materiáli zbavený všetkých väčších nečistôt, následne cez otvor vychádza von a pokračuje do motora, kde maže všetky komponenty. Ide tak o uzavretý okruh a olej prechádza filtrom neustále, keď je naštartovaný motor.

olejový filter

2 základné druhy olejových filtrov

Olejové filtre sa v zásade delia na poloprietokové a plnoprietokové. Prvý menovaný typ sa už v dnešnej dobe veľmi nepoužíva. Ako napovedá jeho názov, preteká nim iba určité percento oleja. Polovica znečisteného oleja ide cez filter, druhá ho obchádza a prúdi späť do motora. Takéto riešenie, samozrejme, nie je veľmi šťastné, keďže do motora sa dostávajú nečistoty. V moderných autách ho preto nenájdete.

Plnoprietokové filtre zas čistia všetok olej, ktorý je súčasťou mazacej sústavy. Teda, ani jedna kvapka sa nedostane do motora bez toho, aby prešla filtráciou.

výmena olejového filtra

Prečo je olejový filter tak dôležitý?

Spaľovací motor pri svojej činnosti prirodzene produkuje tuhé čiastočky, ktoré sa často označujú ako sadze. Niektoré agregáty ich generujú viac, iné menej. V každom prípade, tieto nečistoty sa dostávajú aj do motorového oleja. Napríklad, okolo piestnych krúžkov. Olej prechádza aj turbodúchadlom a viacerými ďalšími komponentmi, ktoré pracujú pod vysokou záťažou. Prirodzene tak dochádza k vzniku drobných kovových úlomkov, ktoré sa taktiež dostávajú do oleja.

Ak by olejový filter neexistoval, nečistoty z oleja by cirkulovali celým motorom a usadzovali by sa na nevhodných miestach. Zapríčiňovali by tak oveľa rýchlejšie opotrebovanie komponentov, mohlo by dochádzať k prehrievaniu a iným nežiadúcim stavom. Len si predstavte, že väčšia tuhá čiastočka sa dostane do turbodúchadla. To sa roztočí na mimoriadne vysoké otáčky a jednoducho sa poškodí. Vás tak budú čakať výdavky vo výške niekoľkých stoviek eur.

výmena olejového filtra

Kedy meniť olejový filter?

Platí jednoduché pravidlo – olejový filter meňte pri každej výmene motorového oleja. Dôvod je prostý. Predstavte si, že do auta nelejete nový olej, avšak necháte starý filter. Po naštartovaní motora začne čistučký olej prúdiť cez olejový filter, v ktorom sú však nazbierané rôzne nečistoty a sadze. Tie okamžite zašpinia olej a zhoršia jeho vlastnosti.

Ako prebieha výmena olejového filtra?

Výmena olejového filtra je jednoduchá záležitosť, ktorú skúsený mechanik zvládne v priebehu niekoľkých minút. Starý filter stačí jednoducho odskrutkovať a následne sú dve možnosti. Buď sa vymení iba vnútorná filtračná časť a obal ostane pôvodný, alebo sa mení celý filter kus za kus. Je potrebné poznamenať, že v automobilových motoroch sa nepoužívajú olejové filtre, ktoré by sa dali čistiť.

Výber nového olejového filtra

Napriek tomu, že všetky olejové filtre na prvý pohľad vyzerajú veľmi podobne, v skutočnosti medzi nimi existujú drobné rozdiely. Napríklad, v závitoch alebo tesneniach. Ak do motora nainštalujete nesprávny filter, ktorý nebude dobre sedieť, môže dochádzať k únikom oleja. Pred kúpou si preto otvorte príručku k vozidlu, prípadne pohľadajte na internete, aký konkrétny filter je určený pre vaše vozidlo. Odporúčame nešetriť a zainvestovať do kvality.

Výmena olejového filtra v našom servise

Ak nemáte dostatok času, priestoru alebo skúseností na to, aby ste si motorový olej a olejový filter vymenili sami, môžete svoje auto zveriť do našich rúk. Stačí si objednať termín a my sa o všetko postaráme. Skúsení mechanici zvolia správny olej pre váš motor a zároveň aj vhodný olejový filter. Máte istotu, že výmena bude prevedená odborne a vaše vozidlo bude naďalej spoľahlivo slúžiť.

Máte záujem o servis vášho vozidla v RapidPneu?

Radi dáme do poriadku aj vaše auto. Objednajte sa k nám cez náš rezervačný systém Bookio alebo nám jednoducho zavolajte na tel.č. 0902 299 073. Telefonáty príjmame každý deň od 7:00 – 22:00 🙂