0902 299 073 servis@rapidpneu.sk

Ako si vybrať motorový olej? Nie je to veda, stačí poznať základné pravidlá!

od | máj 11, 2021 | Motorový olej | 0 komentárov

Ako si vybrať motorový olej?

Výber motorového oleja je pre mnohých motoristov doslova nočnou morou. Stačí sa pozrieť na rôzne fóra, kde sa dookola opakuje tá istá otázka – ktorý je najlepší motorový olej pre moje auto? Pritom stačí vedieť niekoľko základných faktov a s výberom vhodného maziva pre vášho miláčika si hravo poradíte aj sami. My vám prinášame niekoľko tipov, ktoré sa vám možno hodia…

Správny motorový olej a jeho kódové označenie

Na každej fľaške oleja nájdete označenie, ktoré môže vyzerať napríklad takto: 10W-30. Tento číselný kód je špecifikáciou oleja podľa normy SAE. Tá hodnotí oleje podľa viskóznych vlastností pri nízkych a vysokých teplotách. Teda, najlepšie popisuje ich správanie a práve podľa označenia SAE si najľahšie vyberiete správny motorový olej pre vaše auto. V prvom rade však potrebujete vedieť, čo jednotlivé čísla znamenajú a až potom sa budete vedieť rozhodnúť ako si vybrať motorový olej.

ako si vybrať motorový olej

Mágia zvaná SAE

Prvé číslo pred W hovorí o zimnej triede. Popisuje, ako sa olej správa pri nízkych teplotách. Čím je toto číslo nižšie, tým má olej v mrazoch nižšiu viskozitu. Povedané ľudskou rečou, ľahšie tečie. Najlepšie motorové oleje určené pre moderné automobily majú zimnú triedu 0W, teda sú riedke aj pri teplotách hlboko pod nulou. To znamená, že pri studenom štarte sa rýchlo a ľahko dopravia do všetkých častí motora.

Naopak, čím je zimná trieda vyššia (5, 10, 15, 20, 25), tým je olej pri nízkych teplotách viskóznejší. Predstaviť si ho môžete takmer ako med, ktorý len ťažko tečie. Takémuto oleju nejaký čas trvá, kým sa dostane do všetkých častí motora a redším sa stáva až po zahriatí. Môže tak dochádzať k zhoršenému mazaniu niektorých komponentov a ich rýchlejšiemu opotrebeniu.

Druhé číslo hovorí o letnej triede. Vyjadruje, akú má olej viskozitu pri vysokej teplote a záťaži motora. Väčšina tekutých látok, vrátane oleja, so zvyšujúcou sa teplotou stráca viskozitu – redne. Čím je letná trieda vyššia (20, 30, 40, 50, 60), tým lepšiu viskozitu si mazivo zachováva pri horúcom motore a záťaži. Vďaka tomu dokáže vytvárať pevný olejový film a spoľahlivo chrániť komponenty. Ak je viskozita pri vysokej teplote príliš nízka, olej stráca svoje schopnosti a môže dochádzať k nadmernému opotrebeniu motora.

Ako si vybrať motorový olej podľa kódu SAE?

Teoreticky najlepší motorový olej by mal mať označenie 0W-60. Teda, bol by dokonale riedky pri nízkych teplotách, no zároveň by mal skvelé vlastnosti aj pri vysokej záťaži. Avšak, prakticky takéto mazivo nie je možné vyrobiť, aj keď niektoré moderné oleje sa tomuto označeniu veľmi približujú. V každom prípade však platí, že správny motorový olej pre vaše auto musíte vyberať podľa odporúčania výrobcu, nie podľa toho, ktorý sa vám pozdáva najviac.

Praktický príklad – každý motor je vyrobený s určitými rozmerovými toleranciami, ktoré musia byť zohľadňované aj pri výbere najlepšieho motorového oleja. V moderných motoroch sú len drobné rozmerové odchýlky, teda takéto agregáty sú väčšinou kompatibilné aj s riedkymi olejmi so zimnou triedou 5W alebo dokonca 0W. Avšak, staršie motory majú väčšie vôle medzi jednotlivými komponentami, predovšetkým medzi piestami a stenami valcov. Do takýchto motorov zväčša výrobcovia odporúčajú hustejšie oleje, napríklad 10W alebo 15W. Ak by ste do nich naliali redšie mazivo, to by sa dostávalo do spaľovacieho priestoru a motor by „žral olej“.

Teda, najlepší motorový olej pre vaše auto je ten, ktorý odporúča samotný výrobca. Akékoľvek experimentovanie s inými viskóznymi triedami môže spôsobiť zbytočné problémy.

Výber motorového oleja podľa iných noriem

Okrem najpoužívanejšej normy SAE sa na označovanie olejov používajú aj špecifikácie ACEA, API či individuálne normy jednotlivých výrobcov. V zásade stačí, aby ste správny motorový olej vyberali podľa normy SAE. Na väčšine olejov však nájdete aj kódové označenie podľa ACEA alebo noriem výrobcov, ktorým sa taktiež môžete riadiť.

Ako si vybrať motorový olej

Najlepší motorový olej – minerálny alebo syntetický?

Môže sa stať, že jeden a ten istý olej (napríklad, 10W-30) zoženiete ako minerálny a syntetický. Ktorý si vybrať? Vo všeobecnosti platí, že syntetické oleje sú drahšie ako minerálne, no zároveň majú oveľa lepšie vlastnosti. Pomalšie degradujú, lepšie prenášajú teplo, neznečisťujú motor usadeninami síry a fosforu a správajú sa vyvážene pri širšom rozpätí teplôt. Ak chcete pre svoje auto to najlepšie, syntetický motorový olej je lepšou voľbou ako minerálny. Kompromisom môže byť polo-syntetický olej, ktorý je zmesou minerálneho a syntetického.

Výnimkou sú veterány, pre ktoré je väčšinou lepší klasický minerálny olej. Moderné syntetické oleje totižto obsahujú rôzne chemické prísady a aditíva, ktoré môžu škodiť tesneniam v motoroch historickej konštrukcie.

Postup je teda jednoduchý – v servisnej knižke alebo v manuáli k autu si nájdite odporúčaný olej pre konkrétny motor, kúpte ho od overeného výrobcu a vymeňte ho. Ak si predsa len neviete dať rady s výberom správneho oleja, prípadne potrebujete pomôcť s jeho výmenou, radi vám pomôžeme v našom autoservise v Stupave. Stačí nás kontaktovať!

Máte záujem o servis vášho auta v Autoservise Rapid?

Kliknite sem a získajte nezáväznú cenovú ponuku! Naši odborníci sa postarajú o vaše auto ako keby bolo ich vlastné.

Po kliknutí budete presmerovaní do emailu, kde nám môžete napísať o vašom probléme. Neváhajte a zistite viac ešte dnes!