0902 299 073 servis@rapidpneu.sk

Aký je rozdiel medzi chladivom R134a a R1234yf?

od 9.08.2021Klimatizácia

Aký je rozdiel medzi chladivom R134a a R1234yf?

Plnenie klimatizácie novým chladivom je úkon, ktorému je potrebné venovať patričnú pozornosť. Ako sme už spomínali aj v našich predchádzajúcich článkoch, chladivo postupne prirodzene uniká cez vôle v systéme a je potrebné raz za čas ho doplniť. V prípade novších áut obvykle postačí doplnenie raz za 2 roky, pri starších vozidlách je tento interval často potrebné skrátiť na 1 rok. 

Pri dopĺňaní klimatizácie zohráva dôležitú úlohu jeden podstatný údaj – typ chladiva. Situácia je pomerne jednoduchá, keďže existujú len dva druhy. R134a, ktorý sa používal v prípade starších áut a R1234yf, ktorý cirkuluje v klimatizačných okruhoch všetkých vozidiel vyrobených od roku 2017. Aký je medzi týmito chladivami rozdiel a čo by ste o nich mali vedieť? 

Aký je rozdiel medzi chladivom R134a a R1234yf?
Aký je rozdiel medzi chladivom R134a a R1234yf?

Chladivo R1234yf a jeho ekologický benefit 

Hlavným dôvodom, prečo bol starší typ chladiva R134a plošne nahradený novou chemickou zlúčeninou označovanou ako R1234yf, je práve ekológia. Totižto, pod skratkou R134a sa neskrýva nič iné, ako škodlivý freón. V minulosti, keď sa ochrana životného prostredia neriešila tak výrazne ako dnes, sa freón javil ako dokonalé chladiace médium. Spĺňal všetky fyzikálne a chemické požiadavky pre aplikáciu v klimatizácii, a preto ho začali používať prakticky všetci výrobcovia. 

Štúdie však ukázali, že chladivo R134a je extrémne škodlivé z hľadiska globálneho otepľovania. Existuje jednotka GWP (Global Warming Potential), ktorou sa meria vplyv látok na globálne otepľovanie. Na tejto stupnici má chladivo R134a hodnotu až 1430, zatiaľ čo nové chladivo R1234yf má GWP len 4. A to už je poriadne veľký rozdiel. Práve preto bol vydaný plošný zákaz používať pri výrobe nových automobilov chladivo R134a, ktorý nadobudol účinnosť od 1. januára 2017. Mnohí výrobcovia však na ekologickejšie chladivo R1234yf prešli už predtým. Stretnúť sa tak s ním viete aj pri niektorých starších vozidlách. 

chladivo R1234yf

Nové chladivo a rozdiel v cene 

Nové chladivo R1234yf je chemicky vyspelejšie, čo sa odráža aj na jeho cene. Napríklad, kým výmena chladiva R134a stojí v našom servise 65€, tento istý úkon vás bude v prípade nového chladiva R1234yf stáť 145€. Jedným dychom však treba dodať, že tento stav sa pravdepodobne čoskoro zmení. Totižto, dodávky chladiva R134a sa čoraz viac obmedzujú a preto stúpa aj jeho cena. Vlastnenie vozidla, ktoré používa staré neekologické chladivo, tak s najväčšou pravdepodobnosťou bude v priebehu nasledujúcich rokov už len drahšie. 

Je možné chladivá navzájom zamieňať? 

Keď ľudia prídu na plnenie klimatizácie novým chladivom, často sa pýtajú, či nie je možné do systému namiesto zlúčeniny R1234yf dať staršiu a zatiaľ lacnejšiu R134a. Odpoveď znie: nie. Napriek tomu, že oba druhy chladiva sú po stránke fyzikálnych vlastností a chladiacej kapacity veľmi podobné, vyžadujú mierne odlišné komponenty klimatizačného okruhu. 

Napríklad, klimatizácia využívajúca nové chladivo R1234yf musí byť vybavená dodatočným výmenníkom tepla.Rozdiel je taktiež v servisnom porte, cez ktorý sa chladiace médium napúšťa a odsáva. Ďalšie drobné zmeny môžu byť v hadiciach a ďalších drobných častiach systému. Vzájomná zámena jednotlivých chladív tak nie je prakticky možnáa ak by sa náhodou aj podarila, pri fungovaní klimatizácie by mohlo dôjsť k vážnym poruchám, dokonca k požiaru. A to rozhodne nechcete. 

klimatizačný okruh

Rozdiely v zápalnosti 

Staré chladivo R134a bolo nielenže hazardom pre životné prostredie, ale teoreticky aj pre zdravie posádky. Totižto, má pomerne nízku zápalnú teplotu a veľmi dobre horí. Aj v tomto smere prináša R1234yf značný benefit – má vyššiu zápalnú teplotu ako iné kvapaliny v aute a ak sa náhodou aj rozhorí, teplo sa ním šíri pomalšie ako v prípade chladiva R134a. 

Pozor na kvalitu 

Či už klimatizácia vo vašom aute vyžaduje chladivo R134a alebo R1234yf, pri jeho dopĺňaní si dávajte pozor na kvalitu. V prvom rade je dôležité výmenu chladiva zveriť do rúk profesionálnemu servisu, ktorý ho nielenže doplní, ale naviac odsaje staré a zabezpečí vákuovanie systému. Na tieto úkony je nevyhnutné mať špeciálne zariadenie, ktorým mnohé servisy nedisponujú. Kvalita chladiva zohráva podstatnú úlohu. Lacné chladiace zmesi síce môžu vyzerať lákavo, avšak nízka kvalita sa odráža na ich horšom výkone a kratšej životnosti, ktorá môže vyústiť aj do kratšieho života niektorých komponentov klimatizácie. 

plnenie klimatizácie

Investícia do kvality sa tak rozhodne oplatí. Pokiaľ potrebujete chladivo vo vašej klimatizácii vymeniť aj vy, stačí sa objednať do nášho servisu. Postaráme sa o profesionálnu kontrolu systému a doplnenie nového chladiva, aby vaša klimatizácia opäť fungovala ako nová! 

Máte záujem o servis vášho vozidla v RapidPneu?

Radi dáme do poriadku aj vaše auto. Objednajte sa k nám cez náš rezervačný systém Bookio alebo nám jednoducho zavolajte na tel.č. 0902 299 073. Telefonáty príjmame každý deň od 7:00 – 22:00 🙂