0902 299 073 servis@rapidpneu.sk

Dovolenka autom je dobrodružstvo, kontrola vozidla povinnosť

od 1.03.2021Užitočné tipy a triky

Vyraziť na výlet vlastným motorovým vozidlom má mnoho výhod. Vyrazíte, kedy sa vám zachce, prestávku si dáte koľkokrát to bude pre vás žiadúce a budete mať viac možností na menšie spontánne výlety v rámci vašej cieľovej destinácie. Ak tento rok plánujete vyraziť na dovolenku autom, nasledovné informácie budú pre vás určite užitočné.

Ste fanúšikom tzv. checklistov? Pokiaľ si plánujete zostaviť zoznam povinností na obdobie krátko pred dovolenkou, medzi body ako „vytlačiť rezerváciu hotela“ a „kúpiť opaľovacie mlieko“ nájdite miesto aj na „pripraviť auto“. Je to presne tá záležitosť, na ktorú mnohí zabúdajú, pritom by mala byť samozrejmosťou. Môže vám ušetriť niekoľko nepríjemných chvíľ, ktoré by určite nemali byť súčasťou scenára vášho výletu. Len si predstavte, koľko času a peňazí by ste stratili, ak by sa vaše vozidlo pokazilo po ceste alebo v cudzom meste, možno v zahraničí, kde nepoznáte žiadne servisy a nemáte známych, ktorí by vás v takejto krízovej situácii mohli zachrániť. V tomto článku vám prezradíme, na čo všetko by ste nemali zabudnúť pri kontrole auta pred dlhšou cestou.

Svojpomocne alebo v servise?

Ak si chcete byť istí, že sa neprehliadne žiadny malý detail, nechajte kontrolu auta na profesionálov. Pokiaľ sa obávate toho, že vás to vyjde draho, urobte si kalkuláciu, koľko by vás vyšla oprava auta počas dovolenky. Okrem toho, aj keby ste sa nechystali na veľmi dlhý trip, takéto revízie by mali byť súčasťou pravidelnej starostlivosti o vozidlo.

Pokiaľ máte obmedzené finančné možnosti, urobte si zoznam všetkých vecí, do ktorých musíte pred dovolenkou investovať nejakú vyššiu sumu. Premyslite si, kde by ste mohli ušetriť. Možno sa vám zíde informácia o možnosti zakúpiť si dovolenku na splátky. Ponúkajú ju cestovné kancelárie, ktoré majú uzatvorenú zmluvu so splátkovými spoločnosťami. Ak považujete túto pomoc za pre vás naozaj užitočnú, opýtajte sa na možnosti a výšku úveru predtým, ako si vyberiete svoj preferovaný zájazd. Pri dovolenkách s vlastnou dopravou, napríklad autom, vám ale bude možno ešte viac vyhovovať pôžička na dovolenku s bezúčelovým úverom. Vybavíte si ju rýchlo, cez internet a finančná podpora sa netýka len samotného pobytu (ubytovanie, prípadne stravu) ako v prípade splátok. Porovnanie týchto dvoch alternatív nájdete aj na portáli financnymagazin.sk.

Kontrola pneumatík

Snáď vás nemusíme upozorniť na to, že v lete by ste mali mať na aute letné pneumatiky. Ak to tak nemáte, tak ich výmenu neodkladajte. Samozrejme samotným prezutím nebude táto vaša povinnosť stopercentne splnená, pretože bez kontroly stavu letných pneumatík môže vám to narobiť riadne značné nepríjemnosti. Okrem viditeľných znakov poškodenia sa pozrite aj na výšku profilu/hĺbku dezénu. Opotrebované obruče totiž nemajú dostatočnú adhéziu.

Tlak v pneumatikách môžete kontrolovať na ktorejkoľvek čerpacej stanici. Predtým, než vyrazíte na dlhú cestu, premyslite si aj to, ako veľmi bude vaše auto preťažené. Pravdepodobne vo väčšej miere ako zvyčajne, kvôli ťažšej batožine. Pri väčšom zaťažení môže byť tlak v pneumatikách vyšší než odporúčaný.

Kontrola hladiny kvapalín

Revízia hladiny kvapalín je mimoriadne dôležitá: okrem motorového oleja a chladiacej kvapaliny stojí za to skontrolovať aj brzdovú kvapalinu a prípadne doplniť palivo. V prípade motorového oleja je potrebné dbať na správny typ, inak vás môžu po ceste nepríjemne prekvapiť vážne problémy. Vodiči osobných motorových vozidiel sa cez leto najčastejšie stretávajú s poruchami v dôsledku nedostatku motorového oleja, chladiacej alebo brzdovej kvapaliny, ale frekventovaným problémom býva aj nedostatočný tlak v pneumatikách.

Čistenie klímy

Dovolenka začína už na ceste do cieľa. Určite netúžite po tom, aby vám ju pokazil neznesiteľný zápach šíriaci sa zo zanedbanej klímy. Nejde len o nepríjemnosť, na ktorú by ste si počas cesty autom možno aj zvykli, ale aj o ohrozenie zdravia. Aby ste si mohli byť istí, že vám nehrozí žiadna infekcia, bolesti hlavy alebo alergické reakcie, klimatizácia by mala byť vyčistená aspoň raz ročne. Niektoré metódy si vyžadujú pomoc profesionálneho servisného strediska, ale ak na to už nemáte čas, zakúpte si špeciálny spray s nenáročnou aplikáciou, ktorý je tiež účinný.

Kontrola batérie

Poruchy autobatérie by ste určite očakávali skôr v zime, v chladnejšom počasí je totiž vyššia šanca, že vás nechá v štichu. No nie je vôbec zriedkavé ani to, že úplne doslúži práve počas leta. Neberte teda jej kontrolu na ľahkú váhu. Pozrite sa na to, či funguje správne a v prípade potreby ju dobite alebo vymeňte.

Príprava na nečakané situácie

Určite netreba maľovať čerta na vozovku, teda na stenu, ale pripraviť sa na možné poruchy alebo nečakané situácie je skôr opatrnosť, než negatívne mentálne nastavenie. V prvom rade si napíšte všetky dôležité telefónne čísla (nielen do mobilu, ale aj na papier), ako napríklad poisťovne alebo banky a majte po ruke aj kontakt na linku pomoci.

Nechajte pre istotu jeden náhradný kľúč od auta doma, u niekoho, komu naozaj dôverujete a na koho sa môžete spoľahnúť. Ak by ste ten svoj náhodou stratili, môže vám ho poslať poštou. Nezabudnite si doplniť aj sadu prvej pomoci a skontrolujte, či vám nechýba výstražný trojuholník a reflexná vesta. Vždy majte so sebou aj rezervné koleso a potrebné náradie.

Zdroj fotiek: freepik.com

Máte záujem o servis vášho vozidla v RapidPneu?

Radi dáme do poriadku aj vaše auto. Objednajte sa k nám cez náš rezervačný systém Bookio alebo nám jednoducho zavolajte na tel.č. 0902 299 073. Telefonáty príjmame každý deň od 7:00 – 22:00 🙂