0902 299 073 servis@rapidpneu.sk

Kedy vymeniť motorový olej? Základné pravidlá, ktoré by ste mali poznať

od 19.04.2021Motorový olej

Nové trendy v oblasti mazania spaľovacích motorov spúšťajú v spoločnosti (najmä v rôznych diskusných fórach) bujné rozpravy o tom, ako často meniť motorový olej. A tak sme sa rozhodli, že všetko uvedieme na správnu mieru. V tomto článku vám poradíme, kedy vymeniť motorový olej a na čo všetko si dávať pozor.

Výmena motorového oleja verzus dolievanie

Hneď na úvod treba ozrejmiť základný rozdiel medzi dolievaním oleja a jeho výmenou.

Dolievanie motorového oleja

Motor pri svojom chode prirodzene „skonzumuje“ nejaký objem oleja. Istá časť sa dostáva do spaľovacieho priestoru, kde zhorí a spolu s výfukovými plynmi vyletí do ovzdušia. Kým v prípade nových áut je spotreba motorového oleja zanedbateľná, s rastúcim počtom najazdených kilometrov stúpa. Dôvodom je predovšetkým narastajúca vôľa medzi komponentami motora spôsobená opotrebovaním materiálu a tesnení. Vyššou spotrebou motorového oleja sú známe napríklad motory TSI väčších objemov, ktoré vedia „zožrať“ aj 1 liter oleja na 1000 km.

Aby ste mali istotu, že motor je stále dostatočne mazaný, je potrebné pravidelne kontrolovať hladinu oleja. Keď vidíte, že sa blíži k minimálnej hranici, olej je potrebné doliať. V tomto prípade len otvoríte viečko na motore a dolejete potrebné množstvo nového oleja, aký odporúča výrobca auta.

Dôležité upozornenie: pri dolievaní oleja dbajte na to, aby ste motor „nepreliali“. Teda, olej nalievajte opatrne, aby ste neprekročili vrchnú hranicu signalizovanú na kontrolnej tyčke. V opačnom prípade bude mať olej príliš vysoký tlak, pretlačí sa cez tesnenia a hrozí poškodenie motora.

Výmena motorového oleja

Motorový olej sa postupne opotrebúva a stráca svoje pôvodné vlastnosti, preto je potrebné ho pravidelne meniť. Výmena oleja spočíva vo vypustení starej olejovej náplne a doplnení nového oleja. V tomto prípade je potrebný zdvihák, keďže motorový olej sa vypúšťa cez otvor na olejovej vani. Ten je prístupný len zo spodnej časti auta.

Kedy vymeniť motorový olej?

Je potrebné uvedomiť si, že interval výmeny motorového oleja nezávisí od jeho zloženia, ale je stanovený výrobcom vozidla. Nenájdete ho tak na škatuľke od oleja, ale v servisnej knižke alebo v návode k autu. Vždy do motora lejte len taký olej, aký odporúča výrobca. Akékoľvek experimenty s inými mazivami môžu vyústiť do problémov. Najčastejšie sa používa interval 15 000 kilometrov, prípadne longlife motorových olejov je interval 30 000 kilometrov.

kedy vymenit motorovy olej

Oplatí sa meniť olej častejšie, ako odporúča výrobca?

Kedy vymeniť motorový olej ak auto nevystavujete nadmernému zaťaženiu (jazdíte skôr pokojne, najmä na diaľniciach a okresných cestách) a používate kvalitný, výrobcom odporúčaný olej, bez akýchkoľvek pochybností ho stačí meniť podľa predpísaného intervalu. Ten je uvedený v servisnej knižke alebo v návode k vozidlu. Skracovanie intervalu výmeny má zmysel len pri zvýšenej záťaži auta, kedy olej rýchlejšie degraduje. Pod zvýšenou záťažou auta rozumieme častú športovú jazdu vo vysokých otáčkach.

Výmena oleja v závislosti od prevádzkových podmienok

Ak chcete svojmu štvorkolesovému miláčikovi dopriať extra starostlivosť, olej môžete meniť častejšie. Najmä, ak si radi užívate dynamickú jazdu alebo jazdíte neustále v meste. Takéto podmienky sú pre motorový olej najnáročnejšie a dochádza pri nich k rýchlejšej strate pôvodných vlastností. V tomto prípade odporúčame skrátiť interval výmeny. Najčastejšie z 15 000 kilometrov na 10 000 kilometrov. Ak nepoznáte interval odporúčaný výrobcom a nie ste vlastníkom nejakého špeciálneho športového auta, platí všeobecné pravidlo, že olej by ste mali meniť každých 10 000 km.

Zanedbanie výmeny oleja sa nevypláca

Olej plní v motore viacero úloh. Okrem mazania komponentov slúži aj na utesňovanie priestoru medzi piestom a valcom, stará sa o správne rozloženie tepla a zabraňuje vnútornej korózii motora. S postupom času sa však do oleja dostávajú nečistoty vznikajúce pri chode motora – najmä kovové čiastočky a uhlíkové usadeniny. Molekuly oleja postupne strácajú svoje vlastnosti a začínajú oxidovať. Takto degradovaný motorový olej môže spôsobovať koróziu motora a nedokáže zabezpečovať dostatočné mazanie. Hrozí zvýšené opotrebenie komponentov a motor môže mierne stratiť výkon.

Starý olej vnáša nečistoty nielen do ložísk kľukového a vačkového hriadeľa, ale napríklad aj do turbodúchadla. V konečnom dôsledku sa vám tak ignorovanie výmeny oleja môže vypomstiť veľmi drahými poruchami. Myslite na to!

Ak doma nemáte vhodné podmienky na svojpomocnú výmenu oleja, odporúčame ju zveriť do rúk profesionálov. Navštíviť môžete náš autoservis, v ktorom vám motorový olej odborne vymeníme. Zároveň vám poradíme, kedy vymeniť motorový olej najbližšie a ktorý je najvhodnejší pre vaše auto. Tešíme sa na vašu návštevu!

Máte záujem o servis vášho vozidla v RapidPneu?

Radi dáme do poriadku aj vaše auto. Objednajte sa k nám cez náš rezervačný systém Bookio alebo nám jednoducho zavolajte na tel.č. 0902 299 073. Telefonáty príjmame každý deň od 7:00 – 22:00 🙂