0902 299 073 servis@rapidpneu.sk

Máte pocit, že vaše brzdy pískajú? Na toto by ste si mali dať pozor!

od 8.12.2021Brzdy a brzdný systém

Pískanie bŕzd je jav, s ktorým sa stretáva veľa motoristov. Mnohí ho kladú na ľahkú váhu, čo však rozhodne nie je správne. Nepríjemný zvuk síce nemusí znamenať nič vážne, avšak v mnohých prípadoch signalizuje, že niečo nie je v poriadku. Respektíve, napovedá, že vás čaká výmena brzdových platničiek. Aké sú konkrétne dôvody pískania bŕzd a ako tento problém vyriešiť? 

brzdy pískajú

výmena bŕzd, brzdová platnička, brzdový kotúč, servis bŕzd, pískanie bŕzd
brzdy pískajú

Pískanie brzdových platničiek 

Pokiaľ pískanie pri bežnej jazde nepočujete a objaví sa až vtedy, keď brzdíte, ako prvé skontrolujte brzdové platničky.Tie sú často skonštruované tak, že obsahujú malý pliešok. Pokiaľ je platnička už príliš zodratá, tento pliešok sa odhalí a začne trieť o brzdový kotúč, pričom vydáva typický piskľavý zvuk. To je znamenie, že vás čaká výmena brzdových platničiek. 

Kotúčová brzda v aute je nadimenzovaná tak, aby v závislosti od štýlu jazdenia mali platničky životnosť 50 000 – 100 000 kilometrov. Ak už počujete pískanie a vidíte, že platničky sú naozaj dosť zodraté (je na nich už menej ako 2 – 3 milimetre materiálu), čo najskôr ich vymeňte. Ignorovanie pískanie môže znamenať poškodenie kotúča. A keď sa na to pozrieme z finančného hľadiska, výmena brzdových kotúčov je podstatne drahšou záležitosťou ako osadenie nových platničiek. 

výmena brzdových platničiek, brzdová platnička, servis bŕzd, brzdy pískajú
brzdy pískajú

Problémom môže byť aj kamienok 

Zadná strana brzdového kotúča je obvykle chránená prachovým štítom – tenkým plechom, ktorého úlohou je chrániť kotúč pred poškodením od nečistôt z cesty. Najmä v zimnom období sa však občas stane, že medzi kotúč a prachový štít sa dostane kamienok, ktorý sa v tejto úzkej ploche zasekne. Pri jazde vydáva silný piskľavý zvuk, ktorý je počuteľný aj vtedy, keď nebrzdíte. 

V tomto prípade je dôležité konať rýchlo. Zastavte auto, odmontujte koleso a tenkým pevným predmetom kamienok odstráňte. Dajte si však pozor, aby ste sa nepopálili o kotúč. Kamienok síce niekedy vypadne aj sám po niekoľkých kilometroch jazdy, avšak hrozí, že poškodí brzdový kotúč. Pokiaľ na ňom vznikne hlbšia ryha, jeho životnosť sa výrazne skráti. Opäť tak riskujete, že ho budete musieť predčasne meniť za nový. 

Zdrojom zvuku môže byť aj prachový štít 

V niektorých prípadoch sa môže stať, že dôjde k pokriveniu samotného prachového štítu. Ten sa následne dotýka kotúča a spôsobuje pískanie. Podobne ako pri zaseknutom kamienku, aj v tomto prípade konajte rýchlo, aby nedošlo k poškodeniu brzdového kotúča. 

Korózia brzdových kotúčov 

Brzdové kotúče sú prirodzene citlivé na koróziu. Niekedy stačí jedna daždivá noc a ráno už na kotúčoch môžete badať drobné hrdzavé bodky. Hrdza na kotúčoch je častým dôvodom pískania. Po pár zabrzdeniach sa však obrúsi a pískanie by malo prestať. Vy tak nemusíte nič riešiť. 

Problémom však je, pokiaľ auto stojí dlhšie. Vtedy sa povrchová hrdza začne postupne zažierať hlbšie do materiálu kotúča a jednoduché zabrzdenie ju nezbrúsi. Pískanie sa tak môže objavovať pravidelne. Pre vás je to znamenie, že bude nevyhnutná výmena brzdového kotúča. Skorodovaný kotúč predstavuje nebezpečenstvo, keďže nedokáže zabezpečiť konzistentný brzdný účinok. 

korózia brzdových kotúčov, hrdza, brzdový kotúč
pískanie bŕzd

Nečistoty medzi kotúčom a platničkou 

Pokiaľ s autom často jazdíte po znečistených cestách alebo v teréne, v plochách medzi brzdovou platničkou a kotúčom sa začnú usádzať špiny. Keď sa nahromadí viacero tvrdých čiastočiek, dokážu spôsobovať pískanie. To sa môže prejavovať neustále, alebo len pri brzdení, keď sa platničky priblížia bližšie ku kotúču. 

Nečistoty medzi kotúčom a platničkou jednoducho vyčistite. Odmontujte koleso a venujte pozornosť rôznym špáram, v ktorých sa špiny prirodzene ukladajú. Jemnú hrdzu môžete zbrúsiť pomocou brúsneho papiera. 

Výmena brzdovej kvapaliny pri čistení 

Keď už budete brzdám venovať pozornosť, skontrolujte aj stav brzdovej kvapaliny. Dôležitá nie je len jej hladina, ale aj teplota varu. Tú vám rýchlo skontrolujeme aj my, v našom servise. Pokiaľ je brzdová kvapalina už stará (má 2 a viac rokov), jej bod varu je nižší. To znamená, že sa v nej skôr začnú vytvárať bublinky a účinnosť bŕzd klesá. Jej pravidelná výmena je preto veľmi dôležitá. 

výmena brzdovej kvapaliny, brzdová kvapalina
brzdy pískajú

Keď je pískanie bŕzd prirodzené… 

Môže sa stať, že pískanie bŕzd nepredstavuje žiadny problém. V istých prípadoch sa deje vtedy, keď na auto osadíte nové platničky alebo kotúče. Niektoré materiály pri vzájomnom styku generujú piskľavé zvuky prirodzene, najmä, pokiaľ sú brzdy studené. S týmto javom sa však obvykle stretnete len pri športovejších brzdách, ktoré sú dimenzované na vysokú záťaž. 

Keď si nie ste istí, prečo vaše brzdy pískajú, prípadne hľadáte dobrý servis na výmenu brzdových kotúčov, platničiek či brzdovej kvapaliny, sme tu pre vás. Naši mechanici sa odborne postarajú o brzdový systém vášho auta tak, aby boli všetky vaše ďalšie jazdy bezpečné. 

Máte záujem o servis vášho vozidla v RapidPneu?

Radi dáme do poriadku aj vaše auto. Objednajte sa k nám cez náš rezervačný systém Bookio alebo nám jednoducho zavolajte na tel.č. 0902 299 073. Telefonáty príjmame každý deň od 7:00 – 22:00 🙂