0902 299 073 servis@rapidpneu.sk

Máte volant nakrivo? Toto môže byť príčina!

od 27.04.2022Užitočné tipy a triky

Volant nakrivo nepoteší žiadneho motoristu. S týmto problémom sa môžete najčastejšie stretnúť v prípade starších áut, avšak niekedy sa objavuje aj v nových, ktoré majú len niekoľko rokov. Ako je to vlastne možné, že volant je mierne pootočený, keď idete rovno? Aké sú príčiny tohto javu a ako ho môžete jednoducho riešiť? Na tieto dôležité otázky vám prinesieme odpovede v nasledujúcich riadkoch.

volant nakrivo
volant nakrivo

Volant nakrivo je znak problému

To, že máte volant nakrivo, je v prvom rade značný estetický problém. Mnohí motoristi jednoducho nedokážu zniesť pocit, že síce idú rovno, avšak volant je mierne pootočený do strany. Iným to neprekáža a vedia s touto anomáliou žiť. Avšak, za volantom nakrivo sa v skutočnosti obvykle ukrýva technický problém, ktorý by ste mali čo najskôr riešiť. V opačnom prípade riskujete nehodu a drahé opravy, ktoré vás určite nepotešia a ani vašu peňaženku.

volant nakrivo

Najčastejšou príčinou je rozladená geometria

Znakom správne nastavenej geometrie je to, že auto ide rovno, bez toho, aby ťahalo do strany. Zároveň, jeho volant je vycentrovaný na stred. Teda, pokiaľ ho máte nakrivo, zrejme je rozladená geometria. Pokiaľ dôjde k narušeniu optimálneho nastavenia zbiehavosti, odklonu kolesa či záklonu osi riadiaceho čapu, spravidla sa to prejaví na tom, že volant jednoducho nie je vycentrovaný.

Geometriu môžu rozladiť viaceré faktory. Najčastejším je trafenie väčšej ostrej nerovnosti, respektíve, pravidelné jazdenie po rozbitých cestách, čo na Slovensku nie je nič výnimočné. Autá, ktoré majú robustný podvozok, zvládnu aj jazdu po väčších jamách bez veľkej „ujmy na zdraví“. Avšak, väčšina klasických vozidiel má lacnejšiu konštrukciu podvozka, ktorá je citlivá na trafenie akejkoľvek väčšej nerovnosti. Preto sa môže stať, že geometria sa rozladí aj na niekoľko mesiacov starom aute. A následne sa viete stretnúť s volantom nakrivo.

krivý volant

Pozor po úpravách podvozku

Myslite na to, že pri výmene väčších podvozkových komponentov, prípadne pri zmene svetlej výšky, môže dôjsť k ovplyvneniu geometrie. Neraz sa tak stáva, že po zdvihnutí či znížení podvozka je volant nakrivo. Riešením problému je odborné nastavenie geometrie.

Ďalšie príčiny volantu nakrivo

Jednotlivé čapy a ložiská, v ktorých sú uložené komponenty riadenia a zavesenia kolies, sa s postupom času prirodzene opotrebúvajú. Vznikajú v nich vôle, ktoré sa odrazia aj na riadení. Staršie autá preto majú tradične väčšiu vôľu v riadení. Tá sa prejavuje tak, že v stredovej polohe viete volantom otáčať zľava doprava vo väčšom uhle, no auto reálne nezatáča. Pokiaľ je táto vôľa veľmi veľká, častokrát prerastá práve do toho, že volant je nakrivo.

Riešením je výmena príslušných čapov a komponentov, ktoré sú nadmerne opotrebované. Riadenie tak bude opäť presné a citlivé. Vďaka tomu bude aj jazdenie bezpečnejšie a oveľa viac si ho užijete.

V neposlednom rade, príčinou volantu nakrivo môže byť aj porucha v samotnom mechanizme riadenia. Ten pozostáva z viacerých citlivých komponentov, ktoré sa vedia rozladiť. Príčinou problémov dokáže byť taktiež posilňovač riadenia. Avšak, tieto dôvody nie sú tak obvyklé. Najčastejším je práve rozladená geometria.

volant na krivo

Vyhnite sa lacným opravám

Niektorí motoristi či mechanici sa snažia nájsť čo najlacnejšie a najrýchlejšie riešenie problému. Keď vidia, že v aute majú volant nakrivo, uchýlia sa k tomu, že ho natvrdo pootočia na stred. Jednoducho, povolia mechanizmus, ktorým je primontovaný k tyči riadenia, pootočia ho a opäť dotiahnu. Majú ho tak pekne v strede a problém je na prvý pohľad vyriešený.

Avšak, týmto spôsobom sa neopraví príčina problému, ktorou je obvykle rozladená geometria. Tá si bude naďalej pýtať svoju daň. Teda, spôsobí rýchlejšie opotrebúvanie pneumatík, komponentov podvozka, vyššiu spotrebu a nepredvídateľné jazdné vlastnosti. Teda, zbytočne riskujete drahé problémy.

nastavenie geometrie

Nechajte geometriu na odborníkov!

Ak máte volant nakrivo, najlepším riešením je nechať si odborne skontrolovať geometriu. Stačí navštíviť náš servis v Stupave. V našej výbave máme najmodernejší systém 3D geometrie, ktorý dokáže s maximálnou presnosťou odhaliť akékoľvek nedokonalosti. Skúsení mechanici následne geometriu profesionálne nastavia a vaše auto bude opäť fungovať ako nové. Volant budete mať zas pekne vycentrovaný. No čo je hlavné, máte istotu, že jazdné vlastnosti vozidla budú stabilné a predvídateľné.

Máte záujem o servis vášho vozidla v RapidPneu?

Radi dáme do poriadku aj vaše auto. Objednajte sa k nám cez náš rezervačný systém Bookio alebo nám jednoducho zavolajte na tel.č. 0902 299 073. Telefonáty príjmame každý deň od 7:00 – 22:00 🙂