0902 299 073 servis@rapidpneu.sk

Nesprávne nastavená geometria kolies? 5 príznakov

od 10.03.2021Užitočné tipy a triky

Rozbité cesty plné jám a výmoľov sú najhorším nepriateľom náprav každého automobilu. Ak jazdíte po zle udržiavaných cestách a sem-tam trafíte výmoľ, nastavenie geometrie kolies môže byť výrazne poškodené. Zle nastavená geometria kolies môže spôsobiť problémy so zbiehavosťou a s vyrovnaním, čo môže urýchliť nerovnomerné opotrebovanie pneumatík. Nechajte si skontrolovať geometriu kolies každých 10 000km. Vaše pneumatiky a vaša peňaženka sa vám poďakujú neskôr.

3D geometria zbiehavost

5 najčastejších príznakov nesprávne nastavenej geometrie

Podhustené pneumatiky môžu niekedy spôsobiť problémy, ktoré môžu skresľovať správne nastavenie geometrie. Najskôr skontrolujte či máte správny tlak v pneumatikách. Až po kontrole tlaku v pneumatikách môžete pristúpiť ku kontrole a meraniu geometrie.

#1 Vozidlo pri jazde rovno ťahá do jednej strany

Pri jazde po rovnej ceste s obmedzenou alebo žiadnou premávkou skontrolujte svoju geometriu: zložte ruky z volantu a nechajte vozidlo ísť samo po ceste. Ak váš automobil začne ťahať do strany, vráťte ruky späť na volant a mierne udržujte kontrolu nad volantom, aby ste zostali na ceste. Vyrovnajte volant a skúšku zopakujte ešte raz. Ak sa vaše vozidlo stále tlačí do strany potom, je jasné, že máte rozhodenú geometriu a potrebujete ju opraviť. Čím viac vaše vozidlo vybočuje z jazdy rovno, tým je geometria horšia a jazda nebezpečnejšia. Trpia nie len pneumatiky, ale aj čapy a vy riskujete náročnejšiu a nákladnejšiu opravu.

Ak problém nevyriešite, vozidlo bude náročnejšie ovládať čo môže dokonca vyústiť v stratu kontroly nad vozidlom. Ak nebudete neustále pevne držať ruky na volante, môžete prejsť do iných jazdných pruhov. Ak ste sa v týchto riadkoch našli mali by ste bezodkladne navštíviť pneuservis, kde vám budú vedieť skontrolovať a nastaviť správnu geometriu do výrobných hodnôt.

#2 Nerovný volant

Keď idete po ceste, ktorá je úplne rovná, volant na vašom aute by mal zostať rovný a dokonale vycentrovaný. Existuje jednoduchý spôsob ako skontrolovať vycentrovanie a rovnosť volantu, stačí sa pozrieť sa na logo automobilky v strede vášho volantu. Ak znak zostáva pri jazde rovno, potom je volant vycentrovaný. Ale ak sa znak nakláňa hoc i len o pár stupňov, potom je volant nerovný a vozidlo musí bezodkladne navštíviť pneuservis, v ktorom vám nastavia geometriu a volant vyrovnajú. Po nastavení geometrie do výrobných hodnôt bude váš automobil ľahšie ovládateľný a jazda bude pohodlnejšia,

#3 Uvoľnený volant

Uvoľnený volant môže byť veľmi nebezpečný, pretože môže spôsobiť skrátenie doby odozvy pri otáčaní a odbáčaní vozidla. Takýto problém je spôsobený nesprávnou geometriou a chybným vyrovnaním kolies. Pokiaľ aj vy máte pocit, že vás volant je príliš voľný, mali by ste bezodkladne navštíviť kvalifikovaný servis v ktorom vám skontrolujú zbiehavosť, odklony kolies a navrátia vášmu volantu stratenú odozvu a prirodzený odpor.

#4 Vibrujúci volant

Volant, ktorý vibruje, keď sa vozidlo pohybuje v rýchlosti nad 100km/h je pravdepodobne spôsobený nesprávne vyváženými pneumatikami. V takom prípade by ste mali reklamovať vozidlo v pneuservise v ktorom ste si ho nechali prezuť a nechať si kolesá prevážiť ešte raz. Vibrácie z volantu pri rýchlosti do 50km/h by však mohli naznačovať aj ďalšie vážnejšie problémy – nesprávne nastavenú geometrie a zbiehavosť kolies. Príčinu vibrácií môže určiť odborník po meraní presnou 3D geometriou kolies. Cena geometrie kolies sa pohybuje od 15€ (kontrola a meranie) do 60€ (kontrola, meranie, nastavenie zbiehavosti oboch náprav a nastavenie odklonov kolies). Časovo sa jedná o nenáročný úkon, ktorý trvá v priemere jednu až dve hodiny.

#5 Nerovnomerné opotrebovanie pneumatík

Ak spozorujete, že sa dezén na jednej z pneumatikách vášho vozidla opotrebováva rýchlejšie ako ostatné, je dosť pravdepodobné, že vaše auto ma chybne nastavenú zbiehavosť. Už dokonca pomocou očného testu si dokážete zmerať hĺbku dezénu na pneumatikách a sami môžete posúdiť či sa na niektorej z nich opotrebováva dezén rýchlejšie alebo nie. Kolesá, so správne nastavenou geometriou kolies a zbiehavosťou v „zelených číslach“ , budú mať všetky rovnakú hĺbku dezénu na všetkých pneumatikách.

Správne nastavenie geometrie je dôležité ako z bezpečnostnej strany, tak aj z finančného hľadiska. Nepodceňujte varovné signály, ktoré vám vaše auto dáva. Prineste vaše auto do kvalifikovaného servisu a nechajte si odmerať, skontrolovať a nastaviť geometriu do správnych hodnôt.

Máte záujem o servis vášho vozidla v RapidPneu?

Radi dáme do poriadku aj vaše auto. Objednajte sa k nám cez náš rezervačný systém Bookio alebo nám jednoducho zavolajte na tel.č. 0902 299 073. Telefonáty príjmame každý deň od 7:00 – 22:00 🙂