0902 299 073 servis@rapidpneu.sk

Čo by mali o zlom počasí vedieť aktívni šoféri? Ochrana auta za každých okolností

od 15.01.2021Užitočné tipy a triky

Je jedno, či ste skúsený vodič s tisíckami kilometrov za sebou alebo začiatočník s čerstvým vodičským preukazom a silnou trémou pri každom štartovaní auta. Bezpečnostné predpisy na cestách sa vzťahujú na každého rovnako. To isté platí aj na tie opatrenia, ktoré síce nemusia byť stanovené zákonom, ale pre bezpečnú jazdu a udržiavanie dobrého zdravia vozidla sú viac než odporúčané. A to v každej situácii, aj (a najmä) v zlom počasí.

Ako sa vyhnúť poškodeniam v dôsledku zlého počasia?

Najlepšou možnou formou prevencie poškodení je niečo úplne jednoduché a všedné, no užitočnosť tohto opatrenia je bez konkurencie: sledujte počasie. Nové výdobytky vedy a technológií nás dennodenne prekvapujú. Otázkou teda nezostáva, že ako, ale kde sledovať aktuálne meteorologické predpovede.

Najevidentnejšie je siahnuť do vrecka a pozrieť sa na obrazovku telefónu. Je jedno, či ste majiteľom smartfónu s operačným systémom Android alebo iPhone-u, dnešné múdre mobilné telefóny vám život uľahčujú aj vstavanou aplikáciou na sledovanie počasia. Tieto virtuálne nástroje sú pomerne presné a prehľadné, na zmeny prognóz reagujú pohotovo, napriek tomu však nie je veľmi rozumné spoliehať sa na nich stopercentne.

Ak používate nejaký navigačný systém, asi viete, že niektoré z nich ponúkajú aj meteorologické predpovede, ale vodičom posielajú aj informácie o aktuálnom stave na cestách. Ak sa teda vyberiete na dlhší trip autom, pokiaľ je to možné, povoľte notifikácie od navigačného systému (alebo inej aplikácie, ktorá vás má informovať o stave počasia v reálnom čase). Pokiaľ zistíte, že podmienky sú zhoršené, radšej nevyrazte vôbec. Alebo jazdite opatrne, respektíve zastavte na bezpečnom mieste, kde budete aj vy, aj vaše auto chránené.

Keď už sme pri odparkovaní auta v búrke, radi by sme vám poradili, aby ste si zabezpečili plachtu na auto. Tá ho bude chrániť pred faktormi vonkajšieho prostredia. Vďaka nej sa vyhnete ale nielen mechanickým poškodeniam, napríklad kvôli zlému počasiu, ale aj vyblednutiu farby.

Ak máte neodkladnú cestu a už vopred viete, že sa búrke, daždi a/alebo silnému vetru nebudete môcť vyhnúť, tak nezabudnite skontrolovať, či je vaše auto pripravené na zhoršené meteorologické podmienky. Mali by ste venovať pozornosť najmä nasledovným častiam:

  • svetlá,
  • podvozok,
  • brzdy a brzdová kvapalina,
  • dvere (a ich gumové tesnenie)
  • pneumatiky

Vidieť a byť videným

Asi najdôležitejšou úlohou šoférov v kontexte vzájomnej bezpečnosti cestnej premávky je zabezpečiť správne vizuálne prostredie. Práve preto by ste mali mať svetlá určite v najväčšom poriadku, aby ste videli vy, a rovnako aj kvôli tomu, aby iní šoféri videli vás. Za nepriaznivého počasia (alebo pred vetrom a búrkou) je obzvlášť dôležitá kontrola svetlometov a hmlových svetiel. Najmä v zime majte na pamäti, že sneh by sa mal odpratávať nielen z okien, kapoty a strechy, ale aj z predných a zadných svetiel.

Starostlivosť o podvozok

Hrdza predstavuje hrozbu nielen pre staré vozidlá. Nie je totiž výsledkom iba plynutia času a používania auta, ale aj drobných akútnych mechanických poškodení. Okrem toho, už aj po jedinej zime vás môžu nepríjemne prekvapiť „mapky na aute“, čiže časti napadnuté koróziou. Ošetrite svoje vozidlo náterom na podvozky áut. Myslite na to včas, pri každej väčšej kontrole a v rámci všeobecnej údržby.

Jazdite bezpečne, brzdite isto

Nefungujúce brzdy sú nočnou morou a dlhodobou obavou mnohých vodičov. Pre bezpečnú jazdu je ich bezchybnosť nevyhnutná v každom jednom ročnom období. Ale príchodom jesene a zimy by sme im mali venovať predsa len o trošku vyššiu mieru pozornosti. Keď vás nepríjemné prekvapí silný a prudký vietor, klzká vozovka alebo hustý dážď a sneh, vaše pohotové reakcie bez funkčných bŕzd nemusia priniesť želaný efekt.

Auto ako trezor

To, že na detailoch mimoriadne záleží, vidíte aj na dôležitosti gumových tesnení dvier vozidla. K tomu, aby dokázali plniť funkciu izolácie a chrániť pred vetrom, mali by byť v stave, ktorý umožňuje kompletné zaplnenie medzery medzi dverami a karosériou. Pri pravidelnej údržbe teda nezabudnite ani na ne. Ich úloha samozrejme nespočíva len v ochrane pred vetrom, ale zabraňujú vlhkosti, prachu a rôznym znečisteniam dostať sa do interiéru vášho auta.

Zdravá pneumatika – pol života

Na neskoro jesenné daždivé dni a zimné fujavice sa pripravte aj výmenou letnej za zimnú pneumatiku. Nie je to otázka subjektívneho rozhodnutia, ale zákonnou povinnosťou. Ideálny čas je na to vtedy, keď priemerná denná teplota klesne pod 7°C. (Právne predpisy neurčujú žiadny jednotný dátum, výmena pneumatík je podmienená počasím v daný rok.)

Ako sa správať v zlom počasí, ak ste šofér?

Najmodernejšie vozidlá sú neuveriteľne inteligentné. Dokážu samy reagovať na rýchlosť vozidla idúceho pred nimi a následne spomaliť, samé brzdia pred idúcim autom alebo cyklistom, aby zabránili nehodám. Rozhodujúci je však (aj) ľudský faktor. Jedno zdanlivo bezvýznamné zlé rozhodnutie dokáže mať fatálne následky, no pokiaľ sa rozhodnete rozvážne a správne, môžete zachrániť nielen svoje auto, ale aj život mnohých ľudí (vrátane svojho).

Ako sme to už vyššie spomenuli, ak môžete, nikam počas búrky a/alebo v silnom vetre nejazdite. Možno, že vás zlé meteorologické podmienky prekvapia počas cesty autom, v tom prípade určite spomaľte. Zastavte iba v takej situácii, ak viete, kde ste a ste si istí, že dokážete zaparkovať na bezpečnom mieste. Vozidlo by malo chrániť aj vás, a toto pravidlo platí najmä pri bleskoch.

No a snáď ani nemusíme vysvetľovať, prečo by ste sa mali určite vyhnúť umiestnenia svojho auta v blízkosti stromov. Aj keď v zlom počasí nie ste práve na ceste, no vaše vozidlo je zaparkované na takomto mieste, tak ho určite zoberte niekam inam, do bezpečia. Váha stromu so silným nárazom dokáže spôsobiť nenapraviteľné škody.

Buďte viditeľní čo najlepšie, v silnom daždi a za sneženia zapnite všetky lampy. Počas jazdy v tme nie je dobré pozerať sa priamo na oproti idúce autá, teda do ich svetiel, pretože vás to na chvíľu môže oslepiť (a vieme, že na vozovkách je každá sekunda kľúčová). Z tohto dôvodu sa odporúča nasmerovať pohľad na pravý okraj vlastného jazdného pruhu.

Na záver, ešte jedna dobrá rada na náhlu zmenu počasia v zime a nečakané mrazivé rána: ani náhodou neskúšajte naliať na zamrznuté okno teplú vodu. Sklo sa totižto môže veľmi ľahko rozbiť. Ošetrenie zamrznutého čelného skla nejde z jednej minúty na druhú. Buďte naozaj trpezliví. Ak okno máte priehľadné iba na strane vodiča, pri cestnej kontrole vám hrozí pokuta.

Zroj fotiek: freepik.com

Máte záujem o servis vášho vozidla v RapidPneu?

Radi dáme do poriadku aj vaše auto. Objednajte sa k nám cez náš rezervačný systém Bookio alebo nám jednoducho zavolajte na tel.č. 0902 299 073. Telefonáty príjmame každý deň od 7:00 – 22:00 🙂