0902 299 073 servis@rapidpneu.sk

Ozónová dezinfekcia – Ozón ako bojovník proti baktériám a vírusom

od | dec 16, 2020 | Užitočné tipy a triky | 0 komentárov

Ozónová dezinfekcia

Slová ako dezinfekcia, hygiena a koronavírus patria v roku 2020 medzi tie najčastejšie skloňované podstatné mená. Média dookola zdôrazňujú význam dôkladného čistenia rúk, nabádajú ľudí na pravidelné dezinfikovanie povrchov a informujú nás o nových negatívnych rekordoch spojených s koronavírusom. V dnešnom článku si preto rozoberieme význam ozónovej dezinfekcie, vysvetlíme si, ako proces dezinfekcie ozónom prebieha a ako môže ochrániť aj vás a vašu rodinu v tomto náročnom, koronou poznačenom období.

Čo je to ozón?

Ozón (O3) je najsilnejší sterilizátor na svete. Je to prírodný plyn, ktorý je zložený z troch atómov kyslíka. Je mimoriadne účinný pri dezinfekcii vďaka svojim oxidačným vlastnostiam. Ozón využíva chemickú reakciu oxidácie na štiepenie nežiaducich molekúl. O3 je nestabilná molekula, ktorá dokáže svojim oxidačným procesom zničiť akúkoľvek inú molekulu s ktorou sa dostane do kontaktu. Ozón ničí aj baktérie a vírusy, vrátane rozšíreného koronavírusu COVID-19. Keď ozón prichádza do styku s bunkovou stenou organizmu, tak ju rozkladá na molekulárnej úrovni, čím sa bunka účinne úplne zničí a zmizne. Ozón je najsilnejšie dezinfekčné činidlo, ktoré sa prirodzene vyskytuje v prírode. Je až 50 x účinnejší ako chlór, a na rozdiel od chlóru nie je biologicky a ekologicky škodlivý. Okrem toho ozonová dezinfekcia je rýchlejšia ako parný spôsob odstraňovania baktérií. A skvelé je aj to, že jeho vôňa je príjemná, pripomína vôňu čerstvého vzduchu po búrke.

princíp ozonovej dezinfekcie

Vlastnosti ozónu v skratke:

  • Prírodný plyn
  • Ničí baktérie
  • Ničí vírusy (vrátane COVID-19)
  • Ničí plesne
  • Neutralizuje pachy (zvieracie, cigaretové…)
  • Ekologický a bezfarebný plyn
  • Dezinfikuje priestory
  • Príjemná vôňa
ozonova dezinfekcia

Ozónová dezinfekcia sa vykonáva pomocou generátora ozónu. Typicky sa tento proces uskutočňuje vysielaním UV žiarenia so špecifickou vlnovou dĺžkou na atómy kyslíka. Náš servisný pracovník umiestni generátor ozónu N10000 do vášho vozidla, skontroluje cirkuláciu vzduchu, automobil uzavrie a ozónovač spustí. Pre dosiahnutie dokonale čistého prostredia v priestore auta štandardne stačí iba 20 minút dezinfekcie ozónom.

Pokiaľ sa rozhodnete pre ozónovú dezinfekciu automobilu kvôli pretrvávajúcemu nepríjemnému zápachu, tak je dôležité, aby sa ešte pred procesom dezinfekcie ozónom odstránila príčina zápachu. V prípade plesní sa uistite, že ste si poradili aj so zdrojom vlhkosti. Jednou z najväčších príčin zápachu z vozidiel, ktorý je náročný na odstránenie, je tabakový dym. Fenol je neviditeľná chemikália prítomná v cigaretovom dyme, ktorá je zodpovedná za známy cigaretový zápach. Dezinfekcia interiéru automobilu ozónom úplne zoxiduje všetok zvyšný fenolový plyn a účinne neutralizuje nepríjemný zápach. V takom prípade sa zápach nevráti, pretože molekuly boli zničené a nie iba maskované alebo filtrované ako to býva zvykom u iných neutralizátorov zápachu.

Ozón je plyn, ktorý je nestabilný a asi po 20-30 minútach väčšina vyprchá, takže neexistuje riziko vystavenia organizmu nadmernému množstvu O3. Po tom, ako vám náš technik vozidlo odovzdá, bude vaše vozidlo dostatočne vyvetrané a vy vo vydezinfikovanom priestore ucítite vôňou sviežeho vzduchu.

Kedy sa rozhodnúť pre dezinfekciu ozónom?

V dnešnej dobe je ozónová dezinfekcia ešte relevantnejšia ako tomu bolo pred dvomi či tromi rokmi. V roku 2020 sa novým koronavírusom nakazilo už viac než 73 000 000 ľudí po celom svete. Čo sa Slovenska týka, tak momentálne je krivka koronavírusu na vzostupe s počtom 135 000 infikovaných a 1250 mŕtvych. Slovenská vláda zavádza prísne opatrenia s vierou zachrániť ľudské životy, so snahou čo najviac obmedziť a spomaliť šírenie tohto nebezpečného vírusu. Popri všetkých tých opatreniach, ktoré dnes poznáme a na ktoré nás hygienici nabádajú, tak pre nás stále rezonuje informácia, že alfou a omegou v boji proti koronavíruse je hygiena a dezinfekcia.

Nechajte teda vydezinfikovať vašu domácnosť, pracovisko a automobil aj vy a pomôžte ochrániť seba a svojich blízkych. Porazme spolu nepríjemný koronavírus a pomôžme vrátiť život do starých „predkoronových koľají“.

čistenie klimatizacie ozonom - dezinfekcia a dezodorácia

Trvanie dezinfekcie a cena?

Ako sme spomínali už vyššie, celý proces dezinfekcie trvá približne 20 minút + následných 20 minút vetrania, aby vo vydezinfikovanom priestore zostala už len taká koncentrácia ozónu, ktorá je pre ľudský organizmus neškodná.

V prípade, že máte záujem o dezinfekciu auta ozónom a chcete ušetriť, tak vieme spojiť dezinfekciu ozónom s prezutím pneumatík či geometriou. Ušetríte tak nielen čas, ale aj peniaze, pretože vám vieme ponúknuť kompletný balík za zvýhodnenú cenu. Samozrejme, že viete prísť k nám do servisu aj len na samotné čistenie ozónom. Pre ceny balíčkov sa preto informujte pri objednaní termínu. Štandardná cena za samotné čistenie interiéru vozidla ozónom je 19,90€.

Chcete sa objednať na dezinfekciu ozónom? Kliknite na OBJEDNAŤ SA.

Máte záujem o servis vášho auta v Autoservise Rapid?

Kliknite sem a získajte nezáväznú cenovú ponuku! Naši odborníci sa postarajú o vaše auto ako keby bolo ich vlastné.

Po kliknutí budete presmerovaní do emailu, kde nám môžete napísať o vašom probléme. Neváhajte a zistite viac ešte dnes!