0902 299 073 servis@rapidpneu.sk

Všetko čo potrebujete vedieť o plnení klimatizácie v aute

od 19.04.2024Klimatizácia

S nástupom letných mesiacov a stúpajúcimi teplotami sa plnenie klimatizácie v aute stáva témou číslo jedna pre každého vodiča, ktorý chce zabezpečiť pohodlnú a príjemnú jazdu. Nie je to len o luxuse; je to o základnej potrebe udržať sa v chlade, keď vonku panujú tropické teploty. Plnenie klimatizácie v aute nie je len jednorazová údržba, ale pravidelná nevyhnutnosť, aby váš systém fungoval efektívne a spoľahlivo po celý rok. Mnohí si možno myslia, že plnenie klimatizácie v aute je zložitý a drahý proces, ale v skutočnosti je to investícia do vášho komfortu a zdravia. V tomto článku vám poskytneme všetky informácie, ktoré potrebujete, aby ste mohli rozhodnúť o najlepšom postupe plnenia klimatizácie vo vašom vozidle, a to všetko s cieľom zabezpečiť, aby vaše cesty počas letných dní boli čo najpohodlnejšie.

Zdravotné riziká spojené so zanedbaním klimatizácie v aute

Klimatizačné systémy v autách sú ideálnym prostredím pre rast a množenie mikroorganizmov, ako sú baktérie, plesne a huby. Tieto mikroorganizmy môžu spôsobiť rôzne zdravotné problémy, od miernejších, ako sú alergické reakcie, po vážnejšie, ako sú respiračné infekcie. Navyše, znečistený klimatizačný systém môže do interiéru auta vypúšťať až 7-násobne viac baktérií, než je ich priemerné množstvo vo vzduchu. Toto číslo by malo byť varovným signálom pre všetkých, ktorí doteraz podceňovali dôležitosť čistenia klimatizačného systému a servis klimatizácie v aute.

Ako si udržať klimatizačný systém v top stave? Ako prebieha plnenie klimatizácie v aute?
Ako si udržať klimatizačný systém v top stave? Ako prebieha plnenie klimatizácie v aute?

Ako poznáte, že je čas na servis a plnenie klimatizácie v aute?

Existuje niekoľko indikácií, ktoré naznačujú, že vaša klimatizácia potrebuje odbornú pozornosť. Zaradujeme sem napríklad nedostatočné chladenie, ak vaša klimatizácia nechladí ako v minulosti, môže to byť spôsobené nedostatkom chladiva. Ďalej je to nepríjemný zápach. Zápach vychádzajúci z klimatizácie je často spôsobený hromadením vlhkosti a následným rastom mikroorganizmov vo výparníku. Ale môže sa objaviť ak nezvyčajné zvuky, ak počujete pri používaní klimatizácie zvláštne zvuky, môže to byť znakom poškodeného kompresora.

Čo zahŕňa servis klimatizácie?

Kľúčovou súčasťou udržiavania auto klimatizácie v optimálnom stave je pravidelná kontrola a doplnenie chladiva. Chladivo je esenciálna látka, ktorá umožňuje klimatizačnému systému odvádzať teplo z interiéru vozidla, čím zaisťuje jeho chladenie. S plynulým používaním klimatizácie však môže dochádzať k postupnej strate chladiva, čo vedie k zníženej efektívnosti chladenia alebo dokonca k úplnému znefunkčneniu klimatizácie.

Potrebujete doplniť klimatizáciu v aute
Potrebujete doplniť klimatizáciu v aute

Proces kontroly a doplnenia chladiva by mal byť vykonávaný odborníkmi, ktorí v prvom rade zabezpečia dôkladnú kontrolu systému na prítomnosť únikov. Akékoľvek unikajúce chladivo nie lenže znižuje účinnosť klimatizácie, ale môže spôsobiť aj poškodenie ďalších častí systému. Po overení tesnosti systému sa pristúpi k doplneniu chladiva do optimálnej hladiny. Doplnenie chladiva sa neobmedzuje len na jeho fyzické pridanie do systému; zahŕňa tiež kontrolu a prípadné doplnenie špeciálneho oleja v kompresore, ktorý zabezpečuje jeho hladký chod a dlhú životnosť. Tento proces zabezpečuje, že klimatizačný systém bude fungovať efektívne, bezpečne a bude schopný poskytnúť maximálny chladiaci výkon počas horúcich letných dní.

Pravidelná kontrola a doplnenie chladiva je preto nevyhnutná pre dlhodobú funkčnosť a efektivitu auto klimatizácie. Tento jednoduchý, no kriticky dôležitý servisný krok by mal byť súčasťou pravidelnej údržby každého vozidla, aby sa zabezpečilo pohodlie a bezpečnosť jeho cestujúcich.

Proces plnenia klimatizačného systému v aute
Proces plnenia klimatizačného systému v aute

Dezinfekcia ozónom:

Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako zabezpečiť hĺbkové čistenie klimatizačného systému a dezinfekciu klimatizačného systému, je dezinfekcia ozónom. Táto metóda využíva ozón – silný prírodný oxidant, ktorý je schopný rýchlo a efektívne zničiť baktérie, vírusy, plesne a ďalšie mikroorganizmy, ktoré sa môžu v klimatizačnom systému hromadiť. Ozón dokáže preniknúť do najmenších štrbín a neprístupných miest, kde bežné čistiace metódy zlyhávajú. Pri dezinfekcii ozónom sa do interiéru vozidla uvoľňuje ozónový plyn, ktorý sa rozšíri po celom priestore, vrátane ventilačného systému a klimatizácie. Vďaka svojej vysoko oxidačnej povahy ozón nielenže ničí mikroorganizmy, ale tiež neutralizuje nepríjemné pachy, vrátane tých, ktoré sú spôsobené cigaretovým dymom, domácimi miláčikmi či zvyškami jedla. Po procese dezinfekcie sa ozón rozloží na kyslík, nezanechávajúc za sebou žiadne škodlivé látky alebo zvyšky. Dezinfekcia ozónom je tak rýchla, efektívna a ekologická metóda, ktorá vracia auto klimatizácii jej maximálnu funkčnosť a zároveň zabezpečuje čisté a zdravé prostredie pre vodiča a cestujúcich. Je to ideálna voľba pre tých, ktorí si potrpia na čistotu a chcú si byť istí, že ich vozidlo je bezpečné a hygienicky nezávadné.

Servis klimatizácie - dezinfekcia ozónom
Servis klimatizácie – dezinfekcia ozónom

Prečo si vybrať Pneuservis Rapid?

V Pneuservis Rapid kladieme mimoriadny dôraz na kvalitu a detail. Našim zákazníkom vždy jasne vysvetlíme, čo servis zahŕňa, koľko bude stáť a prečo je potrebný. Používame len najkvalitnejšie materiály a najmodernejšie technológie, aby sme zabezpečili, že vaša klimatizačný systém bude fungovať bezchybne.

Ak si chcete byť istí, že vaše plnenie klimatizácie v aute prebehne bez problémov. Alebo chcete sa uistiť že váš klimatizačný systém je v najlepšom možnom stave? Neváhajte nás kontaktovať a dohodnúť si servis.

Máte záujem o servis vášho vozidla v RapidPneu?

Radi dáme do poriadku aj vaše auto. Objednajte sa k nám cez náš rezervačný systém Bookio alebo nám jednoducho zavolajte na tel.č. 0902 299 073. Telefonáty príjmame každý deň od 7:00 – 22:00 🙂