0902 299 073 servis@rapidpneu.sk

Pneutipy pre každého – 5) Oplatí sa robiť geometriu kolies?

od 2.09.2020Užitočné tipy a triky

Geometria Kolies

Autogeometria, tiež známa ako geometria zbiehavosti kolies, môže pomôcť vašim pneumatikám správne fungovať a predĺžiť tak ich životnosť. Môže taktiež zlepšiť ovládateľnosť vozidla a zabrániť volantu v ťahaní jedným smerom alebo podivnom vibrovaní počas jazdy.

Čo je to 3D geometria kolies?

Nastavenie kolies je kontrola a nastavenie nasledovných uhlov: uhol odklonu, uhol záklonu a uhol zbiehavosti (rovnobežnosť).

Každé auto má presne predpísané hodnoty výrobcom, ktoré by mali byť za každých okolností dodržané. Malá milimetrová odchýlka môže spôsobiť nadmerné opotrebovanie pneumatík alebo horšom prípade, urobí auto nebezpečným pre vás a iných účastníkov cestnej premávky. Test geometrie kolies sa vykonáva sa špecifickým zariadením v certifikovaných pneuservisoch: plošinou na meranie geometrie.

geometria kolies

Ako zistím, či potrebujem ísť na kontrolu geometrie?

Existuje niekoľko spôsobov, ako zistiť, či vaše auto potrebuje skontrolovať nastavenie geometrie. Ak ste si všimli jeden alebo viac z doleuvedených indikátorov, mali by ste okamžite skontrolovať nastavenie u autorizovaného servisného technika.

• Nerovnomerné opotrebenie dezénu

• Ťahanie vozidla doľava alebo doprava

• Pri priamej jazde je váš volant mimo stredu

• Vibrácia volantu

Uhol odklonu, uhol záklonu & uhol zbiehavosti kolies

Keď technik skontroluje autogeometriu kolies, zaoberá sa hlavne tromi vecami:

1. Uhol odklonu

Toto je uhol pneumatiky smerom dovnútra alebo von pri pohľade spredu vozidla. Príliš veľa naklonenia smerom dovnútra (negatívny odklon) alebo smerom von (pozitívny odklon), ukazuje na nesprávne zarovnanie a bude potrebné ho upraviť. Opotrebované ložiská, guľové kĺby a iné diely zavesenia kolies môžu prispieť k vychýleniu odklonu. Najjednoduchší spôsob, ako si predstaviť, ako vyzerá odklon, je pohľad na hlavu kolesa a pneumatiky. Pri státí udržuje pneumatika statický uhol odklonu, zatiaľ čo pri zatáčaní vozidla v dôsledku nakláňania karosérie sa kontaktná plocha zmenšuje. Aby sa zabránilo tomuto efektu a aby v zákrutách bolo čo najviac pneumatiky na ceste, je potrebné vziať do úvahy nastavenie odklonu a zodpovedajúcim spôsobom ho upraviť.

odklon kolies geometria

2. Uhol záklonu

Narozdiel od uhlu odklonu, uhol záklonu je rozsah, v ktorom sa vaše pneumatiky pri pohľade zhora otáčajú dovnútra alebo von. Ak je to mätúce, jednoducho sa postavte a pozerajte sa dole na svoje nohy. Uhlujte ich dovnútra smerom k stredu tela. Ak sú pneumatiky vášho automobilu naklonené rovnakým spôsobom (nezabudnite, že uvažujeme v perspektíve vtáčej perspektívy), nazývame to zakrivenie špičky. Nakloňte nohy smerom von a budete mať vykrivenie špičky. Oba prípady sú však vyžadujú úpravu. Uhol zákolnu je zodpovedný za stabilitu vozidla (bezpečnosť) pri vysokých rýchlostiach. Obyčajne nie je uhol záklonu meniteľný, modifikácia sa vykonáva iba v prípade, že má vaše vozidlo za sebou dopravnú nehodu.

uhol záklonu geometria

3. Uhol zbiehavosti kolies

Uhol zbiehavosti kolies pomáha vyvážiť riadenie, stabilitu a zatáčanie. Konkrétne ide o uhol osi vášho riadenia pri pohľade z boku vozidla.

Nastavenia zbiehavosti kolies má vplyv na jazdné vlastnosti vozidla a jeho stabilitu na rovnej ceste.

  • Kladná zbiehavosť kolies – ak sú predné časti kolies na jednej náprave k sebe bližšie, než ich zadné časti. Nadmerná kladná zbiehavosť spôsobuje značnejšie opotrebenie vonkajších strán pneumatík. Opotrebovaný behúň pneumatiky bude na dotyk podstatne drsnejší.
  • Záporná zbiehavosť kolies – ak sú zadné časti kolies na jednej náprave k sebe bližšie, než ich predné časti. Nadmerná záporná zbiehavosť spôsobí značnejšie opotrebenie vnútorných strán pneumatík. Opotrebovaný behúň bude na dotyk podstatne drsnejší.
zbiehavosť kolies

Záver?

Nastavenie geometrie môže mať vplyv na mieru opotrebovania vašich pneumatík a na sily, ktoré pôsobia na pneumatiky. Štandardne je geometria väčšiny vozidiel navrhnutá tak, aby minimalizovala opotrebovanie a maximalizovala komfort vodiča a posádky. Správne zarovnanie všetkých štyroch kolies zníži opotrebovanie pneumatík, pomôže zvýšiť životnosť a výkon vozidla či pomôže so znížením spotreby. Správne nastavenie geometrie kolies sa odrazí aj na lepšom ovládaní vozidla a zvýši bezpečnosť jazdy vďaka minimalizovaniu problémov s riadením a stabilitou.

Bez ohľadu na to, či je vaše vozidlo vybavené prémiovými pneumatikami najnovšej generácie s maximálnou životnosťou, nesprávne nastavenie geometrie a odchýlka niekoľkých milimetrov môže trvalo poškodiť vaše gumy, nápravu vášho vozidla a ohroziť bezpečnosť všetkých účastníkov premávky. Skontrolujte si geometriu vášho vozidla a ušetrite si starosti. Prevencia je ten najlepší liek!

Máte záujem o servis vášho vozidla v RapidPneu?

Radi dáme do poriadku aj vaše auto. Objednajte sa k nám cez náš rezervačný systém Bookio alebo nám jednoducho zavolajte na tel.č. 0902 299 073. Telefonáty príjmame každý deň od 7:00 – 22:00 🙂