0902 299 073 servis@rapidpneu.sk

Veľké porovnanie motorových olejov

od | nov 3, 2023 | Motorový olej | 0 komentárov

Porovnanie motorových olejov, motorový olej , výmena motorového oleja cena

Sprievodca ako si vybrať správny motorový olej pre vaše auto

Motorový olej je neoddeliteľnou súčasťou fungovania akéhokoľvek spaľovacieho motora. Jeho úlohou je zabezpečiť mazanie, chladenie a čistenie vnútorných častí motora, čím sa predlžuje jeho životnosť a zabezpečuje optimálna výkonnosť. Existuje mnoho druhov motorových olejov, ktoré sú navrhnuté tak, aby spĺňali konkrétne potreby rôznych typov motorov. V tomto článku sa pozrieme na to, na čo slúži motorový olej, aké druhy poznáme a aký je rozdiel medzi olejmi pre benzínové a dieselové motory.

Medzi najhlavnejšie úlohy motorových olejov patrí mazanie. Motorový olej zabezpečuje mazanie pohyblivých častí motora, ako sú piestne kruhy, ventily a ložiská. To znižuje trenie medzi týmito časťami, čo zasa minimalizuje opotrebenie a predlžuje životnosť motora. Ďalšou dôležitou úlohou je chladenie. Olej odvádza teplo z horúcich častí motora, ako sú piestne kruhy a valce, a prenáša ho k chladiču. To pomáha udržiavať optimálnu prevádzkovú teplotu motora. Motorový olej zabraňuje tvorbe nečistôt a usadenín tým, že ich zachytáva a udržiava ich v suspenzii. Tieto nečistoty sú potom zadržiavané v olejovom filtri. Olej udržuje tesnenia a gumové diely motora pružné a funkčné, čo zabraňuje únikom oleja a iných kvapalín.

Ako prebieha výmena motorového oleja?
Ako prebieha výmena motorového oleja?

Motorové oleja delíme na:

1. Minerálny olej:

Minerálny olej je základný typ motorového oleja získavaný spracovaním ropy. Je cenovo dostupný, avšak má obmedzené výhody voči moderným syntetickým olejom. Používa sa najmä v starších vozidlách.

2. Syntetický olej:

Syntetický olej je vyrobený umelým spracovaním chemických zlúčenín. Má lepšiu odolnosť voči vysokým teplotám, vysokým zaťaženiam a zabezpečuje lepšie mazanie pri nízkych teplotách. Jeho výkonnosť je konzistentná a predĺži životnosť motora.

3. Polo-syntetický olej:

Polo-syntetický olej kombinuje výhody minerálneho oleja s niektorými výhodami syntetického oleja. Je to kompromis medzi cenou a výkonom, a je často používaný v modernejších vozidlách.

Výber podľa výkonnostnej triedy a viskozity

Pri rozhodovaní o výbere motorového oleja je dôležité zvážiť jeho výkonnostnú triedu a viskozitu. Tieto parametre hrávajú kľúčovú úlohu v zabezpečení optimálnej starostlivosti o váš motor. V tomto článku sa bližšie pozrieme na triedy výkonu a viskozitu motorových olejov a ich význam pre rôzne typy motorov.

Trieda výkonu:

V Európe sa často používa klasifikácia ACEA, ktorá sa skladá z rôznych tried v závislosti od typu motora:

A – Benzínové motory

B – Dieselové motory

C – Motory s katalyzátormi a filtrami pevných častíc (DPF)

E – Veľké dieselové motory nákladných vozidiel

Každá trieda má svoje podtriedy s číselnými hodnotami, ktoré označujú parametre ako intervaly výmeny, hodnoty zaťaženia a ďalšie. Napríklad ACEA A1 až A5 pre benzínové motory, B1 až B5 pre dieselové motory a tak ďalej.

Pre zaujímavosť v Amerike sa používa štandard API s označením:

Diesel –  napr. FA4 , CK4, CJ4, …

Benzín – napr. SN, SM, SL a ďalšie.

Niektorí výrobcovia používajú aj vlastné označenia, ako napríklad VW Group, Americký Ford či Nemecký Mercedes.

Porovnanie motorových olejov
Porovnanie motorových olejov

Jednou zo základných vlastností motorového oleja je viskozita – čo to vlastne tá viskozita je ?

Viskozita oleja značí jeho odolnosť voči vnútornému treniu a je veľmi závislá od teploty okolia a tlaku. Špecifikácia viskozity SAE delí motorové oleje do rôznych zimných a letných tried. Zimné triedy označené 0W, 5W, 10W, 15W, 20W a 25W určujú teploty, pri ktorých sa olej ešte správa správne (napríklad 0W znamená -40°C).

Letné triedy označené číslami 20, 30, 40, 50 a 60 označujú oleje podľa ich mazacej schopnosti pri vyšších letných teplotách. V našich podmienkach sú najčastejšie ideálne hodnoty 30, 40 a 50.

Označenia ako plne syntetický, polo-syntetický alebo minerálny olej sa v súčasnosti postupne vytrácajú. Namiesto toho je podstatnejšia viskozita, označená triedami od 0W cez 5W až po 25W.

Pri porovnaní motorových olejov je dôležité zvážiť jeho triedu výkonu a viskozitu. Tieto parametre určujú, či bude olej zodpovedať špecifickým potrebám vášho motora a zabezpečí jeho optimálnu funkciu. Výrobcovia vozidiel často uvádzajú odporúčania pre vhodný olej v manuáli, čo je dôležité dodržiavať. Rovnako by ste mali brať do úvahy prevádzkové podmienky a typ motora, aby ste zvolili správny olej a zabezpečili dlhú životnosť vášho vozidla.

Je potrebné pri výmene motorového oleja meniť aj olejový filter?

Samozrejme, je dôležité meniť nielen motorový olej, ale aj olejový filter pravidelne. Olejový filter hrá kľúčovú úlohu pri zachytávaní nečistôt, kovových častíc a usadenín, ktoré sa môžu hromadiť vo vašom motore. Postupom času sa tieto nečistoty usádzajú v olejovom filtri a môžu spôsobiť jeho upchávanie. Ak sa olejový filter nepodarí zachytiť nečistoty, môžu sa tieto častice dostať do motora a spôsobiť opotrebenie a poškodenie jeho komponentov. Olejový filter zachytáva nečistoty a usadeniny, čím zabraňuje tomu, aby sa tieto častice dostali do citlivých častí motora a spôsobili opotrebenie. Čistý olejový filter zabezpečuje, že čistý olej môže účinne mazať a chrániť pohyblivé časti motora. To je dôležité pre minimalizáciu trenia a predĺženie životnosti motora. Čistý olejový filter prispieva k správnemu toku oleja, čo zase zlepšuje celkovú účinnosť motora a jeho výkon. Nečistoty a usadeniny sa s časom hromadia v olejovom filtri. Ak sa filter upchá, môže to viesť k nedostatočnému mazaniu a dokonca k poškodeniu motora. Porovnanie motorových olejov

Odporúča sa meniť olejový filter vždy pri výmene motorového oleja alebo v intervale odporúčanom výrobcom vozidla. Správny interval výmeny závisí od mnohých faktorov, vrátane typu oleja, typu motora, prevádzkových podmienok a individuálnych odporúčaní výrobcu. Pravidelná výmena motorového oleja a olejového filtra je kľúčová pre zabezpečenie dlhej životnosti vášho motora a udržanie optimálnej výkonnosti vášho vozidla.

Olejový filter

Veľké porovnanie motorových olejov

 NázovVlastnosti
1.Shell Helix Ultra 5W-30  Ochrana emisného systému pre zariadenia na úpravu výfukových plynov. Olej s nízkym obsahom sulfátového popolčeka, fosforu a síry (SAPS) pre ochranu systému na úpravu výfukových plynov. Dlhá životnosť zariadenia pre následnú úpravu výfukových plynov. Dlhšia ochrana vďaka zvýšenej odolnosti proti oxidácii. Vysoké množstvo antioxidantov poskytuje vynikajúcu ochranu proti oxidácii. Technológia aktívneho čistenia. Až štyrikrát účinnejší pri odstraňovaní nánosov ako minerálny olej. Pomáha čistiť a chrániť pre maximálny výkon. Motorové oleje značky Shell sú do poručovanou značkou pre motory z koncernu VW (Škoda, Seat), no svoje využitie si nájdu aj pri niektorých typoch motorov BMW, Mercedes či Porsche.
2.Castrol EDGE 5W-30 C3 TITANIUM FSTPlne syntetické oleje Edge boli navrhnuté pre moderné motory a spĺňajú nezávislé štandardy, preto si môžete byť istí, že sa jedná o najlepšie riešenie pre váš automobil. Vďaka technológii Fluid Titanium mení olej svoju štruktúru pri intenzívnom zaťažení, aby efektívnejšie obmedzoval trenie. To znamená dokonalú ochranu motora a zamedzenie straty výkonu po celý interval výmeny.
3.Mobil 1 ESP Formula 5W-30  Moderný výkonný syntetický olej, ktorý je navrhnutý tak, aby poskytoval motoru vynikajúce čistiace schopnosti, ochranu proti opotrebeniu a celkovo zlepšoval jeho výkon, predlžuje životnosť a udržiava účinnosť systémov pre zníženie emisií bol vyvinutý tak, aby motoru poskytol neprekonateľný výkon a ochranu pri väčšej úspore paliva.
4.Liqui Moly 3707 TopTec 4200 LL III 5W-30 5 l  Moderný ľahkobežný motorový olej pre benzínové a dieselové motory a celoročnú prevádzku. Kombinácie nekonvenčných základných olejov vyrobených syntetickou technológiou a najnovších aditív. Vynikajúco chráni pred opotrebením, znižuje spotrebu oleja a pohonných hmôt a zaručuje rýchle premazanie motora. 
Porovnanie motorových olejov
Shell Helix Ultra 5W-30

Motorový olej je neoddeliteľnou súčasťou životnosti a výkonnosti motorových vozidiel. Rozdiely v zložení, viskozite a výkonnosti olejov zabezpečujú, že každý typ motora dostane potrebnú starostlivosť. Pri výbere a porovnanie motorových olejov je dôležité sa riadiť odporúčaniami výrobcu vozidla a zohľadniť jeho typ motora, prevádzkové podmienky a potreby.

Máte záujem o servis vášho auta v Autoservise Rapid?

Kliknite sem a získajte nezáväznú cenovú ponuku! Naši odborníci sa postarajú o vaše auto ako keby bolo ich vlastné.

Po kliknutí budete presmerovaní do emailu, kde nám môžete napísať o vašom probléme. Neváhajte a zistite viac ešte dnes!