0902 299 073 servis@rapidpneu.sk

Pneutipy pre každého – 7) Veľký test zimných pneumatík! Ktorá zimná pneumatika je tá najlepšia?

od 21.10.2020Pneutipy pre každého

Prišla jeseň a ňou aj povinnosť ísť prezuť z letných pneumatík na zimné. Ak aj vy patríte do skupiny ľudí, ktorá sa obzerá po kúpe novej zimnej pneumatiky, potom ste na správnom mieste a tento blog je určený práve pre vás!

V Nemecký magazín Auto Bild sa tradične pred začiatkom zimy rozhodol nezáväzne otestovať 20 typov pneumatík popredných svetových výrobcov. Testovaný rozmer bol 245/45 R18 ktoré si prešli už tradičným testom zimných pneumatík Auto Bild, aby sa zistili najlepšia výkonnosť zimných pneumatík pre sezónu 2020. Pneumatiky boli hodnotené v rôznych disciplínach ako napríklad brzdenie na suchej vozovke, brzdenie na snehu, ovládateľnosť za mokra, priľnavosť na zasneženej vozovke, či hlučnosť alebo rýchlosť opotrebovania. Ako dopadli testy a či našiel AutoBild jednoznačného víťaza sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Veľký test zimných pneumatík na rok 2020

Brzdenie na suchu

Referenčná pneumatika bola letná pneu, ktorá mala, ako vždy navrch pri brzdení na suchu, pretože zimné pneumatiky s vrúbkovanými dezénom nemôžu poskytnúť dostatočnú tuhosť počas núdzového brzdenia. Najlepšie zo zimných pneumatík dopadla Michelin Pilot Alpin 5, ktorá zabrzdila o takmer dva metre skôr pred druhým Vredestein Wintrac Pro.

Test zimnej pneumatiky Michelin Alpin 5

Brzdenie za mokra

S pokrokom v technológii zimných pneumatikách začíname vidieť, že zimné pneumatiky prekonávajú letné pneumatiky v podmienkach za mokra. V tomto teste mal Bridgestone Blizzak LM005 pôsobivú výhodu v teste brzdenia na mokrej vozovke, pričom najhoršie pneumatiky v tomto teste zaostali až o neuveriteľných 10 metrov.

test zimných pneumatik pri brzdeni za mokra. Brzdenie na mokrej vozovke v zime test.

Brzdenie na snehu

Asi nikoho neprekvapí, že pri brzdení na snehu mala referenčná letná pneumatika až dvojnásobne dlhú brzdnú dráhu. Čo sa však týka rozdielov pri zimných pneumatikách, tie také markantné nie sú. Podľa testu však vieme vyhlásiť za víťaza Michelin Pilot Alpin 5, ktorý bol o chlp lepší než iné konkurenčné zimné pneumatiky.

Opotrebovanie dezénu

Ako obvykle, Michelin vykazoval najlepšie predpokladané opotrebenie pneumatiky, pričom najhoršia zimná pneumatika mala iba zarážajúcich 50% predpokladaného počtu najazdených kilometrov oproti Michelinu.

opotrebovanie dezénu test zimnej pneumatiky

Hodnota pneumatiky

Pri porovnaní ceny s predpokladaným počtom najazdených kilometrov sa najlepšia hodnota ukázala lacná, nízko opotrebovaná pneumatika Laufenn. Aj napriek tomu, že mal Michelin v teste opotrebovania najlepšie čísla, mal tiež najvyššiu nákupnú cenu, čo z neho urobilo jednu z najdrahších pneumatík v prepočte na odjazdené km.

najlepsia pneumatika cena vs kvalita test zima

Hlučnosť

Hlučnosť pneumatiky pre niektorých ľudí jeden z najhlavnejších atribútov pneumatiky. AutoBild analyzoval externú hlučnosť pneumatiky.

Kto je teda celkový víťaz?

Keby sme chceli nájsť jedného víťaza, tak by sa nám hľadalo ťažko. Každá pneumatika je dobrá na niečo iné a zaleží na prioritách majiteľa auta. Pokiaľ by sme však urobili analýzu testov, tak vieme vyčleniť koncerny, ktoré sú lepšie než tie druhé. Vo viacerých testoch sme na popredných miestach mohli vidieť Michelin Pilot Alpin 5 či Kleber Krisalp HP3. Tieto značky patria pod koncern Michelinu a teda môžme bez obáv povedať, že aj v roku 2020 kraľuje Michelin všetkým zimným pneumatikám. Navyše má Michelin veľmi priehľadne rozkategorizované svoje značky. Pre ekonomickú triedu ponúka pneumatiky značky Sebring, ktoré síce testované neboli, no čo sa hodnotenia týka, spĺňajú najprísnejšie kritéria a sú veľmi dobrou voľbou pokiaľ hľadáte lacnú pneumatiku s dobrými vlastnosťami. Pre strednú triedu Michelin ponúka pneumatiky značky Kleber, ktoré uspokoja svojimi vlastnosťami aj tých náročnejších. No a pre prémiovú kategóriu sú tu pneumatiky Michelin, ktoré ponúkajú to najlepšie z najlepšieho.

Medzi ďalších víťazov testu môžme zaradiť tiež pneumatiky značky Bridgestone, ktoré vyhrali v kategórii pri brzdení na mokrej vozovke a prekvapivo prekonali vlastnosti priemernej letnej pneumatiky. Zlú kúpu taktiež neurobíte pokiaľ si vyberiete značku Hankook, ktorá síce nevyhrala žiadnu z testovaných oblastí, no ani v žiadnej nepohorela a preto je vhodnou voľbou pre ľudí, čo nehľadajú nič špeciálne a najdôležitejší atribút je pre nich spoľahlivosť.

Dajte nám vedieť ktoré zimné pneumatiky máte obuté vy a či ste s nimi spokojný alebo nie. V prípade, že potrebujete kúpiť nové pneumatiky, radi vám zabezpečíme pneumatiky vhodné pre vaše auto a zoženieme vám ich za veľkoobchodné ceny. Zavolajte nám na 0902 299 073 alebo nám jednoducho napíšte email.

Máte záujem o servis vášho vozidla v RapidPneu?

Radi dáme do poriadku aj vaše auto. Objednajte sa k nám cez náš rezervačný systém Bookio alebo nám jednoducho zavolajte na tel.č. 0902 299 073. Telefonáty príjmame každý deň od 7:00 – 22:00 🙂