0902 299 073 servis@rapidpneu.sk

7 signálov že je čas vymeniť brzdy na aute

od 8.12.2021Brzdy a brzdný systém

Ako už istotne viete, odhadnúť presný počet kilometrov, kedy je potrebná výmena brzdových platničiek, kotúčov či kvapaliny, jednoducho nie je možné. Do hry vstupuje množstvo individuálnych faktorov, od kvality samotných komponentov až po jazdný štýl. Možno sa preto pýtate, ako vlastne dokážete zistiť, že brzdy sú už opotrebované a je potrebné vymeniť ich. Existuje hneď niekoľko spôsobov. Stačí si všímať, či sa neobjavuje niektorý z nasledovných 7 signálov. 

7 signálov že je čas vymeniť brzdy na aute

auto, koleso, brzdy, brzdový kotúč, brzdový strmeň, brzdový kotúč, 7 signálov že je čas vymeniť brzdy na aute
7 signálov že je čas vymeniť brzdy na aute

1. Pískanie a výmena brzdových platničiek

Aj samotní výrobcovia myslia na bezpečnosť a preto brzdové platničky vybavujú špeciálnym kovovým komponentom. Pokiaľ je platnička už príliš opotrebovaná, dôjde k odhaleniu tohto komponentu. Ten následne začne pri brzdení trieť o kotúč a vydáva tak typický piskľavý zvuk, ktorý sa nedá nevšimnúť. Pokiaľ ho počujete aj vy, v najbližšej dobe možno bude potrebná výmena platničiek. Niektoré autá sú dokonca vybavené senzorom opotrebenia platničieka o nutnosti ich výmeny vás informujú hláškou v palubnom počítači. 

Avšak, pískanie bŕzd nemusí vždy znamenať opotrebované platničky. Pokiaľ vás táto téma zaujíma viac, podrobnejšie sme sa jej venovali v tomto článku na našom blogu. V každom prípade, pokiaľ brzdy pískajú, skontrolujte stav platničiek vizuálne. Ako na to? 

výmena bŕzd, brzdové platničky, opotrebovanie platničiek, brzdový kotúč, servis bŕzd
7 signálov že je čas vymeniť brzdy na aute

2. Viditeľné opotrebenie brzdových platničiek 

Aby ste mali 100% istotu, že brzdové platničky sú naozaj zodraté a bude potrebná ich výmena, skontrolujte ich vizuálne. Je to naozaj jednoduché. Pokiaľ máte na aute obuté zliatinové disky, pomedzi ich lúče dokážete vidieť brzdový strmeň.V ňom sú uložené platničky a voľný okom uvidíte, či na nich ostáva ešte dostatok materiálu. 

Platí, že výmena brzdových platničiek je potrebná vtedy, keď na nich nie je viac ako 2 – 3 milimetre materiálu.S výmenou dlho nečakajte, keďže opotrebované platničky už často nedokážu zabezpečiť dostatočne intenzívny brzdný účinok, čo môže byť nebezpečné. 

brzdové platničky, opotrebovanie brzdových platničiek, výmena bŕzd, servis bŕzd
7 signálov že je čas vymeniť brzdy na aute

3. Výmena brzdových kotúčov – znakom je korózia? 

Kotúčová brzda v aute je prirodzene vystavená nečistotám z cesty a vlhkosti. Brzdové kotúče prirodzene hrdzavejú, keďže na svojej trecej ploche nemajú protikoróznu ochranu. Možno ste si všimli, že už po jednej daždivej noci ráno prídete k autu a na kotúčoch sú bodky korózie. To však nepredstavuje problém – pri zabrzdení sa hrdza ľahko zbrúsi a kotúče naďalej fungujú ako nové. 

Problémom je však korózia, ktorá je na kotúčoch dlhšiu dobu, a tak mala čas „zažrať“ sa hlbšie do materiálu. S týmto javom sa stretnete pri autách, ktoré niekoľko týždňov alebo mesiacov stáli bez pohnutia. V takom prípade už obyčajné zbrúsenie pri brzdení nepostačí a kotúč je obvykle potrebné vymeniť. 

výmena brzdových kotúčov, korózia, brzdové kotúče, hrdza
7 signálov že je čas vymeniť brzdy na aute

4. A čo hrúbka kotúča? 

Hovorí sa, že výmena brzdových kotúčov je potrebná v prípade, že ich hrúbka sa zmenší o 1 – 2 milimetre.Samozrejme, každý výrobca si stanovuje vlastné limity opotrebenia. Takýto malý úbytok hrúbky nemusí byť dobre viditeľný voľným okom, existuje však jeden trik, ktorý môžete použiť. 

Všimnite si, na ktorú oblasť kotúča dosadajú platničky. Následne túto oblasť porovnajte s okrajom kotúča, kde sa platničky už nedotýkajú. Pokiaľ vidíte rozdiel v hrúbke na úrovni 1 – 2 mm, je to signál toho, že kotúč je opotrebovaný a bude ho čakať výmena.

brzdový kotúč, hrúbka kotúča, servis bŕzd
7 signálov že je čas vymeniť brzdy na aute

5. Vibrovanie pri brzdení

Opotrebovaný brzdový kotúč stráca svoje pôvodné pevnostné charakteristiky. Oveľa jednoduchšie sa zvlní, čo sa následne prejavuje na citeľnom trasení a vibrovaní auta pri brzdení. Zvlniť sa však môže aj menej kvalitný nový kotúč, pokiaľ je vystavený extrémnym zmenám teploty. Napríklad, viacnásobným prudkým brzdeniam a následným schladeniam (často vodou z mláky). 

Zvlnený kotúč je nielen pocitovým problémom, naviac spôsobuje rýchlejšie opotrebenie brzdových platničiek či niektorých komponentov nápravy. Nehovoriac o tom, že brzdný účinok je horší ako v prípade nového rovného kotúča. Zvlnené kotúče je preto potrebné čo najskôr vymeniť. 

6. Ťahanie do strany pri brzdení 

Pokiaľ auto pri brzdení citeľne ťahá do strany, je to znak toho, že brzdy na jednej strane auta majú nejaký problém. O nerovnomerný účinok sa môžu podpísať opotrebené platničky, kotúče, alebo nedostatky v hydraulických vedeniach a mechanizmoch stláčania platničiek. Pokiaľ tento problém pociťujete aj vy, nechajte si brzdy čo najskôr skontrolovať v servise. 

7. Slabšia účinnosť bŕzd a výmena brzdovej kvapaliny 

Pod horší účinok bŕzd sa podpisuje nielen opotrebenie platničiek či kotúčov, ale aj degradácia brzdovej kvapaliny. Tá by mala byť menená približne každé 2 – 3 roky. Výmena brzdovej kvapaliny je dôležitá kvôli tomu, že s vekom klesá jej bod varu. Pri prudších brzdeniach sa tak v nej začnú tvoriť bublinky, na základe čoho sa stáva stlačiteľnou. Nedokáže tak efektívne prenášať brzdnú silu a auto citeľne slabšie brzdí. A to je veľmi nebezpečný problém. 

výmena brzdovej kavapaliny, brzdová kvapalina,
7 signálov že je čas vymeniť brzdy na aute

Pokiaľ ste zaregistrovali niektorý z vyššie spomínaných signálov opotrebenia bŕzd, nechajte si ich skontrolovať v servise. Naši vyškolení mechanici sú pripravení podať vám pomocnú ruku, detailne skontrolovať celý brzdový systém vášho auta a vymeniť potrebné komponenty. Vy tak môžete mať istotu, že každá vaša jazda bude bezpečná. 

Máte záujem o servis vášho vozidla v RapidPneu?

Radi dáme do poriadku aj vaše auto. Objednajte sa k nám cez náš rezervačný systém Bookio alebo nám jednoducho zavolajte na tel.č. 0902 299 073. Telefonáty príjmame každý deň od 7:00 – 22:00 🙂