0902 299 073 servis@rapidpneu.sk

Ako prebieha plnenie klimatizácie chladivom R1234yf?

od 9.08.2021Klimatizácia

Ako prebieha plnenie klimatizácie chladivom R1234yf?

Plnenie klimatizácie novým chladivom teoreticky zvládnete aj doma, pomocou rôznych DIY sád dostupných na internete. My však takéto riešenie neodporúčame. Ak sa totižto rozhodnete pre svojpomocné plnenie autoklimatizácie, riskujete viacero potenciálnych problémov. Pripravili sme si preto pre vás malý prehľad, ako prebieha profesionálne doplnenie klimatizácie v porovnaní s plnením v domácich podmienkach. 

plnenie klimatizácie
Ako prebieha plnenie klimatizácie chladivom R1234yf?

Svojpomocné plnenie klimatizácie novým chladivom 

V dnešnej dobe na internete nájdete množstvo riešení, ako doplniť chladivo do vašej autoklimatizácie svojpomocne. Nové chladivo R1234yf môžete kúpiť v podobe plechoviek so špeciálnym tlakovým ventilom. Tie stačí pripojiť ku príslušnému portu klimatizačného okruhu vo vozidle, následne otvoríte ventil a počkáte, kým sa pod správnym tlakom chladivo doplní do systému. Vyzerá to jednoducho, čo poviete? 

Je tu však hneď niekoľko háčikov, na ktoré netreba zabúdať. 

chladivo R-1234yf

Otázna kvalita chladiva R1234yf

Chladivá predávané v malých plechových tlakových nádobách sú obvykle menej kvalitné, aby mohli byť dostupné za prijateľné ceny. Vy síce môžete mať pocit, že ako skvele ušetríte v porovnaní s návštevou servisu, no vedzte, že vaša klimatizácia vám toto šetrenie veľmi rýchlo spočíta. Lacné chladivá R1234yf oveľa rýchlejšie podliehajú degradácii, keďže neobsahujú aditíva zlepšujúce ich vlastnosti. To znamená, že chladivo rýchlejšie prestane plniť svoju funkciu na 100 % a budete ho musieť doplniť skôr. Preto by ste pri plnení klimatizácie navštíviť certifikovaný servis o ktorom viete, že dbá na kvalitu použitého materiálu.

Oveľa nebezpečnejšia je však absencia mazania. Totižto, súčasťou chladiva musí byť aj špeciálny olej, ktorý premazáva kompresor klimatizácie. Lacné chladivá obvykle tento olej v sebe nemajú, respektíve, použité je malé množstvo lacného maziva. Kvôli tomu sa kompresor začne rýchlejšie opotrebúvať a skôr či neskôr vás bude čakať jeho drahá výmena. 

výmena klimatizácie

Doplnené, ale neodsaté 

Ďalší veľký problém. Vy síce doma naplníte nové chladivo do klimatizácie, avšak neodsajete to staré. Pritom, staré chladivo skombinované s degradovaným olejom je istým rizikom. Obsahuje vlhkosť a rôzne nečistoty, ktoré postupne upchávajú jednotlivé komponenty klimatizačného okruhu, spôsobujú oxidáciu a koróziu. Novo-doplnené chladivo sa automaticky zmieša so starým, znečisteným, a teda celý systém bude naďalej trpieť. A to vám dá postupne pomerne rýchlo vedieť v podobe slabšej funkčnosti klimatizácie či rozličných porúch. 

A čo kontrola tesnosti? 

Doplnili ste doma nové chladivo, ale už po pár týždňoch klimatizácia opäť akosi nechladí. Kde je problém? No predsa v tesnosti systému! Je možné, že nejaké tesnenie je už príliš staré, tečie z neho chladivo a treba ho vymeniť. Avšak, v domácich podmienkach nemáte možnosť poriadne skontrolovať tesnosť systému, preto na tento únik neprídete. Vaše nové chladivo sa rýchlo stratí a vy ste tak zbytočne vyhodili peniaze do vzduchu. Doslova. 

plnenie klimatizácie
Ako prebieha plnenie klimatizácie chladivom R1234yf?

Profesionálne plnenie autoklimatizácie 

Plnenie vykonávané v spoľahlivom autoservise nespočíva len v tom, že sa doplní nové chladivo do klimatizácieJedná sa o komplexný proces, pri ktorom sa využíva špeciálne zariadenie – plnička klimatizácií, ktorá stojí niekoľko tisíc eur. Plnenie klimatizácie chladivom R1234yf prebieha nasledovne: 

  • Plnička sa špeciálnou hadicou pripojí ku servisnému portu klimatizácie. 
  • Po zapnutí sa najprv spustí proces odsávania starého chladiva, pričom sú zo systému odstránené všetky nežiadúce zvyšky a nečistoty.
  • Prebehne vákuovanie systému. 
  • Plnička automaticky vykoná test tesnosti klimatizácie. V prípade zistenia akýchkoľvek nezrovnalostí upozorní obsluhu, ktorá začne aktívne hľadať príčinu problému. 
  • Ak je test tesnosti úspešný, začne plnenie klimatizácie pod správnym tlakom. Dopĺňa sa nielen chladivo R1234yf, ale aj kvalitný nový olej a kontrastná UV látka. 
  • Na záver sa otestuje tlak systému a funkčnosť klimatizácie. 
doplnenie chladiva do klimatizácie

Vďaka profesionálnemu vybaveniu celý proces plnenia klimatizácie nezaberie veľa času, no vy môžete mať istotu, že je vykonaný na 100 %. Do systému sa doplní nové vysokokvalitné chladivo spolu s mazivom, ktoré dokáže spoľahlivo slúžiť minimálne ďalší rok. 

Pravidelné plnenie, ktorého súčasťou je odsatie starého chladiva a nečistôt, je základom pre dlhodobé bezproblémové fungovanie klimatizácie. Autoklimatizáciu by ste mali podľa potreby nechať doplniť raz za 2 roky, pri starších autách aj raz za rok. Radi vás privítame v našom autoservise, ktorý je vybavený tou najmodernejšou technikou na plnenie klimatizácií. Stačí sa objednať! 

Máte záujem o servis vášho vozidla v RapidPneu?

Radi dáme do poriadku aj vaše auto. Objednajte sa k nám cez náš rezervačný systém Bookio alebo nám jednoducho zavolajte na tel.č. 0902 299 073. Telefonáty príjmame každý deň od 7:00 – 22:00 🙂