0902 299 073 servis@rapidpneu.sk

Kedy doplniť klimatizáciu? Všímajte si tieto signály

od | júl 1, 2021 | Klimatizácia | 0 komentárov

O potrebe pravidelného servisu klimatizácie v aute sme na našom blogu už písali. Dokonca, aj skutočnosť, že chladivo z klimatizačného okruhu prirodzene uniká, je už všeobecne známa. Otázka však znie – ako viete, že úroveň chladiva je už nízka a je potrebné doplniť ho? V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, kedy doplniť klimatizáciu a na ktoré časté chyby si dávať pozor. 

klimatizácia

Ako viem, že treba naplniť klimatizáciu v aute?

Najzreteľnejším signálom, ako zistiť, že klimatizácia už vyžaduje doplnenie chladiva, je zhoršenie jej účinnosti. Pokiaľ auto už nejakú dobu vlastníte, určite postrehnete, že klimatizácia s postupom času akosi slabne. Ventilátor síce fúka na plný výkon, avšak chladného vzduchu je akosi pomenej. To je jasný znak toho, že v systéme je nedostatok chladiva.Klimatizácia kvôli tomu nedokáže pracovať dostatočne efektívne. 

Ďalší znak, že klimatizáciu už treba doplniť, možno objavíte pri pohľade do servisnej knižky. Pokiaľ chladivo nebolo doplnené ani raz za posledné 3 roky, takmer s istotou viete, že ho treba doplniť. Odhaduje sa, že priemerné ročné straty chladiva v systéme môžu byť na úrovni až 15 – 20 %, a to aj v prípade nových áut. Aj keď klimatizáciu pravidelne nepoužívate, po malých množstvách uniká cez tesnenia. 

klimatizácia

Plnenie klimatizácie nielen pre lepší komfort 

Plnenie klimatizácie nie je dôležité len z pohľadu dosahovania maximálneho chladiaceho výkonu. Chladivo taktiež obsahuje špeciálny olej, ktorý slúži na premazávanie kompresora klimatizácie. Pokiaľ je chladiva nedostatok, respektíve, po niekoľkých rokoch bez výmeny je už do značnej miery zdegradované, kompresor nemusí byť dostatočne dobre mazaný. Je tak oveľa náchylnejší na poruchu, ktorej oprava vás neraz vyjde aj na stovky eur. Pravidelné plnenie klimatizácie je tak aj dôležitou prevenciou pred poruchami. 

kedy doplniť klimatizáciu

Ako a kedy doplniť klimatizáciu? 

Zaujímavosťou je, že v dnešnej dobe si klimatizáciu viete doplniť aj sami. Toto riešenie však dôrazne neodporúčame.Zohnať môžete malé natlakované plechovky s chladivom. Tie stačí pripojiť k ventilu klimatizačného okruhu a chladivo takýmto spôsobom doplniť. Vážnym problémom takéhoto plnenia je však skutočnosť, že staré degradované chladivo stále ostáva v systéme. Kvôli tomu sa rýchlo znehodnotí aj nové a klimatizácia nedokáže fungovať efektívne. 

Aby bola klimatizácia stopercentne funkčná, odporúčame jej profesionálne plnenie, ktoré prináša viacero cenných benefitov. 

plnenie klimatizácie
Kedy doplniť klimatizáciu?

Profesionálne plnenie klimatizácie 

Prvým krokom profesionálneho plnenia klimatizácie je napojenie klimatizačného okruhu na špeciálne zariadenie, ktoré odsaje starú zmes chladiva s olejom. Následne dochádza k vákuovaniu systému, pri ktorom sa odstránia aj posledné zbytky starého degradovaného chladiva. Dôležitým krokom je testovanie tesnosti klimatizačného okruhu podtlakom. Vďaka nemu je možné odhaliť potenciálne „diery“ v systéme, cez ktoré dochádza k únikom. Tie je potrebné pred doplnením nového chladiva odstrániť, aby investícia do neho nebola zbytočná. 

klimatizačnáý okruh
Kedy doplniť klimatizáciu?

Chladivo R134a verzus chladivo R1234yf

Po otestovaní tesnosti systému dochádza k naplneniu nového chladiva spolu s olejom a kontrastnou UV látkou. V dnešnej dobe sa môžete stretnúť s dvoma typmi chladiacich médií. Chladivo R134a je starým typom, ktorý sa z ekologických dôvodov v nových autách už nepoužíva. Avšak, aj dnes sa stále predáva a môžete si ho nechať doplniť. Chladivo R1234yf je najnovším druhom a nájdete ho prakticky vo všetkých novších vozidlách. Čo sa týka funkčnosti alebo chladivosti chladiva R134a a R1234yf, tak vy ako bežný spotrebiteľ rozdiel nepocítite. Rozdiel pocíti však vaša peňaženka nakoľko nové chladivo je 3x tak drahé ako je starý typ chladiva. Od roku 2017 sú všetky vyrobené autá na EU trh povinné používať vo svojom systéme nový typ chladiva.

chladivo R1234yf

Záverečná kontrola 

Ešte pred tým, ako je vozidlo s doplneným chladivom odovzdané zákazníkovi, celý klimatizačný okruh je otestovaný. V našom servise vám pred odchodom skontrolujeme tesnosť klimatizácie, ale taktiež overíme aj jej funkčnosť. Preskúšané sú tlaky a jednotlivé režimy fungovania klimatizácie. Vy tak máte istotu, že klíma vo vašom aute je v špičkovom stave a kedykoľvek sa na ňu môžete spoľahnúť. 

čistenine klimatizacie

Ak máte pocit, že klimatizácia vo vašom aute chladí akosi slabšie, prípadne ste už dlho chladivo nemeniliobjednajte sa do nášho servisu. Prostredníctvom najmodernejších zariadení od profesionálneho talianskeho výrobcu Texa vám celý klimatizačný okruh prečistíme, otestujeme jeho tesnosť, doplníme nové chladivo a vy sa opäť budete môcť tešiť z príjemného chládku aj počas tých najhorúcejších letných dní. 

Máte záujem o servis vášho auta v Autoservise Rapid?

Kliknite sem a získajte nezáväznú cenovú ponuku! Naši odborníci sa postarajú o vaše auto ako keby bolo ich vlastné.

Po kliknutí budete presmerovaní do emailu, kde nám môžete napísať o vašom probléme. Neváhajte a zistite viac ešte dnes!