0902 299 073 servis@rapidpneu.sk

Servis autoklimatizácie a na čo si dať pozor?

od 25.08.2021Klimatizácia

Pokiaľ chcete, aby klimatizácia vo vašom aute pracovala po celý rok na 100 %, pravidelný servis je nevyhnutnosťou. Mnohí motoristi majú pocit, že pokiaľ klíma funguje, nemá zmysel „vŕtať sa“ v nej. A práve to je jedna z najčastejších chýb, s ktorými sa stretávame. Zanedbaná údržba môže mať za následok radu rôznych porúch, ktorých odstránenie obvykle nie je lacné. Aby ste sa takýmto nepríjemnostiam vyhli, pripravili sme si pre vás niekoľko cenných tipov, na čo si pri servise klimatizácie dávať najväčší pozor.

Servis Autoklimatizácie

Na pravidelnosti záleží 

Ako sme spomínali už v našich predchádzajúcich článkoch, treba brať na vedomie, že z klimatizačného okruhu prirodzene uniká chladivo. Aj samotní výrobcovia nových áut priznávajú, že strata môže byť aj na úrovni 20 % ročne. A to nielen v prípade starších áut, ale aj úplne nových. Čo to znamená pre vás, ako bežného motoristu? Jednoducho to, že klimatizáciu by ste si mali dať skontrolovať minimálne raz za 2 roky. V ideálnom prípade, respektíve, pri starších autách, raz za rok. 

Plnenie chladiva je dôležité nielen z hľadiska komfortu, aby dokázala klimatizácia podať svoj plný výkon. Je podstatné uvedomiť si, že súčasťou chladiva je aj špeciálny olej, ktorý premazáva celý klimatizačný okruh, predovšetkým však kompresor. Pri úbytku chladiva prirodzene ubúda aj množstvo maziva. Ak doplneniu klimatizácie nevenujete žiadnu pozornosť a nechávate ju bežať aj s menším objemom chladiva, riskujete zadretie kompresora a následnú drahú opravu v stovkách eur. 

servis a plnenie autoklimatizácie
Servis autoklimatizácie

Plnenie klimatizácie – pozor na častú chybu 

Doplnenie chladiva nie je len o jeho doplnení. V tomto ohľade sa mnohé amatérske servisy dopúšťajú obrovskej chyby. Totižto, pred doplnením nového chladiva je potrebné dôkladne odsať to staré a celý klimatizačný okruh prečistiť. Prečo je to tak podstatné? 

Prirodzená kontaminácia chladiva 

Ako každá iná tekutina v aute, aj chladivo s postupom času degraduje. Kontaminácia chladiva je spôsobená prirodzenými oxidačnými procesmi, ale aj malými čiastočkami, ktoré sa do neho dostávajú cez tesnenia jednotlivých komponentov klimatizácie. Keď znečistené chladivo cirkuluje klimatizačným okruhom, môže spôsobovať zanášanie a nadmerné opotrebenie niektorých komponentov. Najmä kompresora, ktorý je citlivý na správne mazanie. 

Nehovoriac o tom, že kontaminácia chladiva má za následok aj stratu jeho pôvodných vlastností. A keďže činnosť klimatizácie je postavená na zmene skupenstva chladiva, jeho degradácia ju dokáže značne narušiť a znížiť tak efektivitu chladenia. 

Správne plnenie klimatizácie 

Pred doplnením nového chladiva je dôležité pomocou špeciálneho prístroja odsať pôvodné chladivo a celý systém vákuovať. Až potom sa dopĺňa nové chladivo s kontrastnou UV látkou a mazivom. Dôrazne preto neodporúčame plnenie klimatizácie „podomácky“. Vtedy len doplníte nové chladivo z plechovky (ktorého kvalita je taktiež otázna), no to sa zmieša so starou kontaminovanou zmesou. V konečnom dôsledku tak vašej klimatizácii viac uškodíte ako pomôžete. 

Praktický tip – servis autoklimatizácie a plnenie klimatizácie zverte do rúk profesionálom, ktorí používajú kvalitné značkové chladivá. Lacné zmesi síce môže vyzerať lákavo, avšak oveľa rýchlejšie degradujú. Klimatizácia tak nebude schopná fungovať na 100 % a výmena chladiva bude potrebná oveľa skôr. Tiež dbajte na to, aby bolo do vašej klimatizácie doplnené správne chladivo. V prípade starších verzií je to R134a, moderné klimatizácie obvykle využívajú chladivo R1234yf. 

servis autoklimatizácie
Servis autoklimatizácie v pneuservis Rapid

Kontrola tesnosti 

Pri servise klimatizácie je dôležité dbať aj na kontrolu tesnosti systému. Únik chladiva cez tesnenia je prirodzený, avšak môže sa stať, že vôľa je v niektorých miestach už mimo tolerancie. V takom prípade sú úniky väčšie a spôsobujú rýchlu stratu chladiva. Ak pri servise a dopĺňaní klimatizácie nie je prekontrolovaná tesnosť systému, môže sa vám stať nepríjemnosť, že nové chladivo sa v priebehu niekoľkých mesiacov celé stratí a budete ho môcť dopĺňať zas. 

V našom servise používame na plnenie klimatizácií špeciálne zariadenie značky Texa, ktoré nielenže odsaje pôvodné chladivo a zabezpečí vákuovanie systému, zároveň automaticky prekontroluje jeho tesnosť. Ak je odhalený väčší únik, je dôležité zistiť, kde sa nachádza a odstrániť ho. Vy tak budete mať istotu, že po následnom doplnení nového chladiva už nebude dochádzať k jeho rýchlym stratám.

Dbajte na pravidelné čistenie  

Neoddeliteľnou súčasťou servisu klimatizácie je jej pravidelné čistenie. Nesnažte sa silou-mocou ušetriť a investujte do kvalitnej dezinfekcie ozónom. Štatistiky totižto ukazujú, že znečistená klimatizácia môže do auta fúkať až 7-krát viac vírusov a baktérií, ako sa nachádza vo vzduchu. A to už je skutočne nebezpečné. Pri dezinfekcii klimatizácie ozónom je zlikvidovaných až 99,9 % všetkých plesní, vírusov a baktérií. Vy tak budete mať istotu, že vo vašom aute dýchate dokonale čistý vzduch bez choroboplodných zárodkov. 

O klimatizáciu vo vašom aute sa radi odborne postaráme v našom servise. Vy tak budete mať istotu, že vás nesklame ani počas dlhých ciest v horúcom letnom počasí. Stačí sa objednať! 

Máte záujem o servis vášho vozidla v RapidPneu?

Radi dáme do poriadku aj vaše auto. Objednajte sa k nám cez náš rezervačný systém Bookio alebo nám jednoducho zavolajte na tel.č. 0902 299 073. Telefonáty príjmame každý deň od 7:00 – 22:00 🙂