0902 299 073 servis@rapidpneu.sk

Drahý vs lacný motorový olej: Veľké porovnanie rozdielov!

od 18.05.2022Motorový olej

Chystáte sa meniť motorový olej vo vašom aute a uvažujete nad tým, aký si kúpiť? Na trhu je dnes dostupných veľa rôznych značiek a verzií, pričom zorientovať sa v nich dokáže byť náročné. Obzvlášť kvôli tomu, že medzi jednotlivými výrobcami môžu byť skutočne veľké cenové rozdiely. Cena sa však odráža aj na kvalite a vlastnostiach. Čím sa odlišuje motorový olej a čo si všímať pri výbere? Pozrite si porovanie drahý vs lacný motorový olej.

drahý vs lacný motorový olej

Základom je viskózna trieda

Prvým parametrom, ktorý si musíte všímať pri kúpe motorového oleja, je viskózna trieda. Tá sa v našich končinách obvykle označuje podľa normy SAE. Olej môže byť charakterizovaný napríklad ako 5W20.

Číslo pred písmenom W označuje zimnú triedu a hovorí o tom, akú má olej viskozitu pri nízkych teplotách. V jednoduchosti, definuje, ako dobré mazacie schopnosti má pri studenom štarte. Zimná trieda úzko súvisí s viskozitou. Redšie oleje majú toto číslo nižšie a pri nízkych teplotách mažú lepšie, keďže sa rýchlejšie dostanú do jednotlivých častí motora. Pri motorových olejoch do áut sa dnes môžete stretnúť s najnižšou zimnou triedou 0.

Za písmenom W sa nachádza druhé číslo, ktoré definuje letnú triedu. Hovorí o tom, ako dobre dokáže olej znášať vysokú záťaž a teplotu. Čím je toto číslo vyššie, tým odolnejší je voči strate pôvodných vlastností pri vystavení námahe.

viskózna trieda SAE podľa vonkajších teplôt

Vyberajte podľa odporúčaní výrobcu

Viskózna trieda oleja ovplyvňuje jeho kvalitu aj cenu. V tomto smere si však veľmi vyberať nemôžete. Totižto, výrobca určuje, aký olej je potrebný v prípade vášho motora. Samozrejme, môžete použiť aj druh s inou viskóznou triedou. Vtedy ale riskujete vážne poškodenie motora, keďže nemusí byť správne mazaný. Rozhodne preto neodporúčame experimentovať a pred kúpou oleja si vždy preverte, aký typ má ísť do vášho auta.

Aké vlastnosti má lacný olej?

Olej jednej viskóznej triedy vyrábajú viaceré značky, pričom jednotlivé modely sa môžu výrazne líšiť svojou cenou. Čím je to spôsobené? Pokiaľ sa rozhodnete pre lacnejšie alternatívy z ponuky, pravdepodobne pôjde o minerálne oleje. Tie sú vyrábané z ropy a vyznačujú sa nižšou kvalitou. Sú lacné, avšak nedokážu dosahovať tak nízke viskozity, aké sú potrebné pri niektorých moderných motoroch. Dlhšie im trvá, kým sa zahrejú na prevádzkovú tepotu a dostanú do jednotlivých častí motora.

Chemická štruktúra lacnejších minerálnych olejov spôsobuje, že sú náchylnejšie na stratu svojich mazacích schopností, pokiaľ sú vystavené vysokým teplotám a záťaži. V konečnom dôsledku tak olej má kratšiu životnosť a musíte ho vymeniť skôr, keďže kvôli strate pôvodných vlastností hrozí rýchlejšie opotrebúvanie motora.

Drahšie, ale kvalitnejšie syntetické oleje

Keď sa pozriete na drahšie oleje z ponuky, tie sú štandardne syntetické. Teda, vyrábajú sa v laboratóriách a ich reťazce sú presne dimenzované tak, aby poskytovali lepšie mazacie schopnosti pri nízkych teplotách, odolávali vysokej záťaži a mali dlhú životnosť. Syntetické oleje sa delia na dva typy. Najdrahším je PAO, ktorý je vyrábaný kompletne synteticky a má najlepšie možné vlastnosti. O niečo lacnejšou alternatívou sú HC oleje vyrábané hydrokrakovaním minerálnych olejov.

Zaváži obsah prísad

Do olejov sa pri výrobe pridávajú viaceré chemické prísady, ktoré modifikujú ich vlastnosti. Ide o látky zlepšujúce odolnosť voči oxidácii, chrániace kovové komponenty pred koróziou, spomaľujúce stratu mazacích schopností, podporujúce vlastnosti pri vysokých teplotách, zabraňujúce peneniu a podobne.

Ako by sa dalo čakať, lacnejšie oleje majú menej týchto prísad, respektíve, ich kvalita je nižšia. Kvôli tomu sú náchylnejšie na degradáciu, nedokážu tak dobre chrániť motor a z dlhodobého hľadiska spôsobujú rýchlejšie opotrebúvanie komponentov. To vyústi do drahých opráv. Investícia do kvalitného drahšieho oleja tak dáva aj finančný zmysel.

Drahšie oleje vydržia viac

Z vyššie uvedených faktov vyplýva, že drahšie syntetické oleje vám v skutočnosti pomôžu ušetriť. Totižto, nemusíte ich tak často meniť. Mnohé z nich sú kompatibilné s long-life intervalmi výmeny, takže svoje vlastnosti si udržujú aj počas 20 či 30 000 kilometrov. Samozrejme, všetko závisí od spôsobu používania auta. V každom prípade, lacné minerálne oleje môžu mať aj o polovicu kratšiu životnosť než drahšie syntetické. Musíte ich častejšie meniť, čiže v konečnom dôsledku sú vaše náklady ešte vyššie.

Verdikt

Pri kúpe oleja sa rozhodne nepozerajte len na cenu. Pokiaľ chcete pre svoje auto to najlepšie, doprajte mu drahší syntetický olej. Z dlhodobého hľadiska oceníte jeho dlhšiu životnosť, lepšie mazacie schopnosti pri studenom i horúcom motore, odolnosť voči oxidácii a lepšie ochranné schopnosti voči korózii či iným nežiadúcim procesom. V rámci výmeny nezabúdajte na olejový filter.

Blíži sa termín pravidelnej výmeny oleja vo vašom vozidle? Naši skúsení technici sú vám k dispozícii. Výmenu si môžete objednať online na presný termín a máte istotu, že o vaše auto sa postarajú skutoční odborníci. V našej ponuke máme výhradne overené oleje od renomovaných dodávateľov, a to vo viacerých najpoužívanejších viskóznych triedach.

Máte záujem o servis vášho vozidla v RapidPneu?

Radi dáme do poriadku aj vaše auto. Objednajte sa k nám cez náš rezervačný systém Bookio alebo nám jednoducho zavolajte na tel.č. 0902 299 073. Telefonáty príjmame každý deň od 7:00 – 22:00 🙂