Všimli ste si, že volant vám pri jazde akosi nezvyčajne vibruje, a to najmä pri vyšších rýchlostiach? Vedzte, že to nie je bežný jav a prakticky vždy signalizuje nejaký problém. Samozrejme, za predpokladu, že vibrovanie volantu nie je spôsob, ako vás vaše moderné auto upozorňuje na vybočenie z jazdného pruhu.
Čo sa v tomto článku dozviete?
V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, ktoré faktory obvykle spôsobujú trasenie volantu a poradíme, ako sa s nimi jednoducho vysporiadať.
Zle vyvážené kolesá
Azda najčastejšou príčinou trasenia volantu sú zle vyvážené kolesá. V dôsledku toho pri rotácii hmota disku nie je rovnomerne rozložená a v istých miestach dochádza k výchylkám. Tie sa odrazia na tom, že z kolies sa do karosérie vozidla šíria citeľné jemné rázy, ktoré vnímate ako vibrácie volantu. Samozrejme, cítiť ich môžete aj v sedadle či na iných komponentoch interiéru.
Riešenie tohto problému je celkom lacné a jednoduché – stačí si disky nechať vyvážiť v overenom pneuservise. Zavítať môžete aj k nám. Naši skúsení technici sa postarajú o to, aby vaše disky opäť fungovali ako nové. Kolesá je dobré vyvážiť pri každom prezúvaní. Niekedy sa totiž ideálne vyváženie dokáže narušiť ich skladovaním počas zimy či leta.
Pokrivený disk
Pri jazdení na rozbitých slovenských cestách dostávajú disky kolies poriadne zabrať. A to najmä v prípade, že na nich máte obuté pneumatiky s nižším profilom. Tie nedokážu tak dobre tlmiť rázy od cesty, v dôsledku čoho ich do veľkej miery musia znášať práve disky. Tie sa vedia mierne pokriviť a následne spôsobujú vibrovanie volantu, podobne, ako keby boli nevyvážené.
Pokiaľ sa chcete vyhnúť pokriveniu diskov, dávajte si pozor najmä pri vychádzaní na obrubníky a prechádzaní nerovností s ostrými okrajmi. Tie predstavujú najväčšie riziko. Myslite na to, že pokrivenie či poškodenie častokrát nie je viditeľné voľným okom. Riešením tohto problému môže byť vyváženie kolies. Pokiaľ je však poškodenie väčšie, obvykle sa nevyhnete výmene disku za nový.
Nesprávne sediaci disk na náboji
Pri kúpe nových diskov je dôležité, aby ich stredový otvor presne sedel na náboji kolesa. Ak je medzi ním a nábojom určitá vôľa, prejaví sa na trasení volantu pri vyšších rýchlostiach. Skúste si skontrolovať, či práve toto nie je príčina problémov.
Pokiaľ vidíte, že disk presne nesedí na náboji, stačí si zakúpiť vymedzovacie krúžky. Tie slúžia na vyplnenie medzery a zabezpečia, že koleso nebude vibrovať.
Opotrebované komponenty podvozku
Trasenie volantu pri jazde nemusí spôsobovať len vôľa medzi kolesom a nábojom, ale aj v iných častiach podvozku. Pri jazdení sa prirodzene opotrebúvajú rozličné čapy náprav a samotného riadenia, tlmiče, pružiny, silentbloky, ale dokonca aj samotné ložiská kolies. Následne nedokážu správne fungovať a ich poškodenie sa častokrát prejavuje práve na trasení volantu. Zaregistrovať taktiež môžete zvláštne zvuky od náprav – vŕzganie či búchanie.
Ak ste si istí, že za trasenie kolies pri jazde nemôžu samotné disky, nechajte si odborne skontrolovať stav podvozku. Skúsení mechanici dokážu ľahko odhaliť chybný čap či iný komponent, ktorý sa obvykle dá pomerne jednoducho vymeniť. Myslite na to, že komponenty podvozku priamo vplývajú na bezpečnosť jazdy, aj keď sú malé a na prvý pohľad bezvýznamné. Rozhodne tak nepodceňujte ich včasnú výmenu.
Nezabúdajte: Trasenie volantu môže byť spôsobené aj nesprávnou geometriou kolies! Po servise náprav si ju preto nechajte odborne skontrolovať a nastaviť.
Zvlnené brzdové kotúče
Vyššie spomínané faktory spôsobujú trasenie volantu po celú dobu jazdy, najmä keď idete vyššími rýchlosťami. Pokiaľ však vibrácie pociťujete výhradne pri brzdení, na svedomí ich s najväčšou pravdepodobnosťou budú mať práve brzdy. Najčastejšie samotné kotúče.
Lacné brzdové kotúče sa totiž pri zvýšenom namáhaní dokážu zvlniť. A to najmä v prípade, že ich prudko zahrejete a následne schladíte. V dôsledku zvlnenia už povrch kotúča nie je rovný a spôsobuje citeľné vibrovanie pri brzdení. Tento problém sa môže objaviť aj pri kvalitných kotúčoch, pokiaľ sú už opotrebované. V niektorých prípadoch sa vibrovanie môže objavovať aj vtedy, keď auto dlhšie stálo. Za určitých okolností sa dokážu kotúče „opraviť“ samé a po pár desiatkach kilometrov jazdy už vibrovať nebudú. Pokiaľ však problém bude pretrvávať, najlepším riešením je vymeniť ich za nové.
Opotrebované platničky
V neposlednom rade, za vibrovanie pri brzdení niekedy môžu aj samotné brzdové platničky. A to najčastejšie v prípade, že sú už opotrebované. Vtedy viete okrem vibrovania postrehnúť aj tradičné pískanie či dokonca kovové zvuky pri brzdení. Je to signál, že ich treba bezodkladne vymeniť za nové.
Trasenie volantu vám vieme pomôcť odstrániť aj v našom autoservise a pneuservise Rapid. Odborne skontrolujeme vyváženie diskov kolies a taktiež zabezpečíme výmenu brzdových kotúčov či platničiek. Vaše auto tak nielenže nebude nepríjemne triasť a vibrovať, ale naviac sa môžete spoľahnúť, že je maximálne bezpečné a pri jazde vás neprekvapí zvláštnym správaním.