0902 299 073 servis@rapidpneu.sk

Všetko o výhodách pravidelného servisovania klimatizácie v aute

od | júl 20, 2023 | Klimatizácia | 0 komentárov

Výhody pravidelného servisovania klimatizácie v aute

Podľa odborníkov z pneuservis Rapid je pravidelný servis klimatizácie v aute dôležitý pre jej správne fungovanie a dlhšiu životnosť. Odporúča sa vykonávať servis klimatizácie aspoň raz za 2 roky  alebo po určenom počte najazdených kilometrov, v závislosti od odporúčaní výrobcu.

Pravidelný servis klimatizácie v aute pomáha udržiavať jej výkon, zlepšuje kvalitu vzduchu v interiéri a môže predchádzať vážnejším poruchám. Preto je odporúčané dodržiavať stanovené intervaly servisu a konzultovať s odborníkom v prípade akýchkoľvek otázok alebo problémov s klimatizáciou vášho vozidla. Čítať

Výhody pravidelného servisovania klimatizácie v aute

Príznaky nefungujúcej klimatizácie v aute

Existuje niekoľko príznakov, ktoré naznačujú, že by ste mali nechať skontrolovať klimatizáciu vášho vozidla. Ak zrazu zistíte, že klimatizácia nechladí tak dobre ako predtým, alebo si všimnete, že chladenie trvá dlhšie ako obvykle, môže to naznačovať problémy s klimatizáciou. Mohlo by to byť spôsobené nedostatkom chladiva, upchatými filtrami, poškodeným kompresorom alebo inými poruchami. Ak máte problémy so slabým vzduchovým prietokom z ventilátorov klimatizácie, môže to byť znak upchatých alebo poškodených filtrov. Taktiež môže naznačovať poruchu ventilátorov. Taktiež ak z interiéru vozidla cítite nepríjemný zápach, keď zapnete klimatizáciu, môže to byť spôsobené hromadením plesní, baktérií alebo nečistôt v klimatizačnom systéme. To si vyžaduje čistenie a dezinfekciu systému. Zvuky a neobvyklé vibrácie ako napríklad cvakanie, brnenie alebo šumenie, keď je klimatizácia zapnutá, môže to naznačovať poruchu ventilátorov, pohonných remienkov alebo iných súčastí klimatizačného systému. Keď si všimnete, že do interiéru vozidla kvapká voda počas používania klimatizácie, môže to znamenať problémy s odtokom kondenzovanej vody z klimatizačného systému. Tento problém je potrebné vyriešiť, aby sa zabránilo poškodeniu interiéru vozidla.

Ak sa stretávate s niektorými z týchto problémov, odporúča sa obrátiť sa na odborníka, ktorý môže diagnostikovať a opraviť príčinu. Skorá kontrola klimatizácie môže predchádzať vážnejším poruchám a zabezpečiť správne fungovanie klimatizačného systému. Preto sa nezabúdajte objednať na pravidelný servis.

Nedodržiavanie pravidelného servisu klimatizácie v aute môže viesť k nevyhnutným nákladným opravám

Môže dôjsť k zvýšenej spotrebe paliva. Neudržiavaný klimatizačný systém môže nútiť kompresor pracovať tvrdšie, aby dosiahol požadovanú teplotu. To vedie k zvýšenej spotrebe paliva, čo môže mať nežiadúci vplyv na vašu ekonomickú situáciu a životnosť auta.

Dlhodobé zanedbávanie môže viesť k poškodeniu kompresora. Kompresor je kľúčovou súčasťou klimatizačného systému a jeho neúdržba môže spôsobiť opotrebovanie alebo poškodenie. Oprava alebo až výmena kompresora je veľmi nákladná záležitosť.

Ignorovanie príznakov problémov s klimatizáciou môže viesť k vážnejším poškodeniam, čo povedie k vysokým nákladom na opravy, ak sa problém nerieši včas.

Pravidelný servis klimatizácie

Čo vlastne je pravidelný servis klimatizácie ? Proces servisu klimatizačnej jednotky v aute môže sa líšiť v závislosti od konkrétneho servisného centra, ale zvyčajne zahŕňa nasledujúce kroky. Technik skontroluje chladiva, zistí množstvo a tlak chladiva v klimatizačnej jednotke pomocou špeciálnych zariadení. Ak je množstvo chladiva nedostatočné, musí byť bezodkladne doplnené. Ďalej prebieha kontrola funkčnosti kompresora. Kompresor je dôležitou súčasťou klimatizačného systému, preto sa skontroluje jeho fungovanie. Technik skontroluje, či kompresor správne stlačuje a či neexistujú žiadne úniky. Následne sa prejde na kontrolu chladiča a ventilátorov. Skontroluje sa stav chladiča, či nie je poškodený alebo upchatý nečistotami. Ďalej skontroluje, či ventilátory fungujú správne a dostatočne chladia chladiče. Následne prebehne čistenie a výmena filtrov. Filtre v klimatizačnom systéme sa čistia alebo vymieňajú. Tým sa zabezpečuje čistý a kvalitný vzduch v interiéri vozidla a minimalizuje sa hromadenie prachu a alergénov. Nakoniec prebehne kontrola elektronických častí. Technik skontroluje elektronické časti klimatizačnej jednotky, ako sú senzory a ovládacie jednotky, aby sa zabezpečilo ich správne fungovanie.

Ak sa počas kontroly zistia akékoľvek poruchy alebo problémy, technik ich opraví alebo navrhne nevyhnutné údržbárske práce. Pravidelným servisom klimatizácie zabezpečíte, že klimatizačný systém bude pracovať efektívne, poskytne vám komfortné prostredie počas jazdy a minimalizuje výskyt problémov

Je dôležité si uvedomiť, že servis klimatizačnej jednotky v aute by mal byť vykonávaný kvalifikovaným technikom, ktorý má skúsenosti s klimatizačnými systémami vozidiel. A presne takých mi v  RapidPneu máme.

Tak neváhajte a objednajte sa aj vy na vašu pravidelnú kontrolu klimatizácie aby ste predišli nežiaducim javom. A neznepríjemňovali si cesty v rozhorúčenom aute napríklad na letnú dovolenku.

Máte záujem o servis vášho auta v Autoservise Rapid?

Kliknite sem a získajte nezáväznú cenovú ponuku! Naši odborníci sa postarajú o vaše auto ako keby bolo ich vlastné.

Po kliknutí budete presmerovaní do emailu, kde nám môžete napísať o vašom probléme. Neváhajte a zistite viac ešte dnes!