0902 299 073 servis@rapidpneu.sk

Ovplyvňuje klimatizácia spotrebu vášho auta?

od 11.07.2022Brzdy a brzdný systém

Možno ste si aj vy všimli, že keď vo svojom aute zapnete klimatizáciu, dôjde k ovplyvneniu dynamiky a spotreby paliva. Pritom, toto nie je len vaša domnienka, ale ide o bežný jav, ktorý je spôsobený samotným princípom fungovania klimatizácie. Čo by ste o ňom mali vedieť, naozaj ovplyvňuje klimatizácia spotrebu a ako používať klímu, aby čo najmenej zvyšovala spotrebu vášho vozidla?

Ovplyvňuje klimatizácia spotrebu

Prečo klimatizácia zvyšuje spotrebu paliva?

Jedným z najdôležitejších komponentov klimatizácie je kompresor, ktorý je obvykle pripojený k spaľovaciemu motoru prostredníctvom remeňa. Keď je klimatizácia vypnutá, kompresor je nečinný, a teda prakticky nijako neovplyvňuje spotrebu automobilu. Akonáhle však klímu zapnete, tento kompresor začne vytvárať určitú záťaž na motor. Ten musí následne vynakladať vyšší výkon, čo sa v konečnom dôsledku odrazí aj na spotrebe paliva.

Najviac zvyšuje spotrebu manuálna klimatizácia

To, o koľko klimatizácia zvýši spotrebu vášho auta, závisí od viacerých faktorov. Najväčší rozdiel je medzi manuálnou a automatickou klimatizáciou. Prvý menovaný typ sa dnes vyskytuje obvykle len v lacnejších autách a neumožňuje nastaviť si konkrétnu teplotu. Otočným ovládačom si len pridávate alebo uberáte chladiaci výkon podľa aktuálneho pocitu. Nevýhodou tohto riešenia je skutočnosť, že klimatizačný kompresor stále beží a vytvára konštantnú záťaž na motor. V praxi to znamená, že pri voľnobehu je spotreba v priemere vyššia o 0,4 l za hodinu.

Efektívnejším riešením je automatická klimatizácia. Tá umožňuje nastaviť si konkrétnu teplotu, ktorú chcete v interiéri svojho auta udržiavať. Riadiaca jednotka následne automaticky mení výkon kompresora, aby zabezpečila stálu teplotu. Najprv kompresor beží naplno, avšak po vychladení interiéru sa zapája iba minimálne. Vďaka tomu spotrebu auta navýši v priemere len o 0,2 l za hodinu.

Rozdiel robí aj rýchlosť auta

Vo všeobecnosti platí, že pri voľnobehu klimatizácia ovplyvňuje spotrebu najmenej. Naopak, najviac ju dvíha pri mestských jazdách. V niektorých prípadoch dokáže pri mestskom jazdení manuálna klimatizácia zvýšiť spotrebu až o 2 litre na hodinu, automatická približne o liter.

Pri jazdení ustálenými rýchlosťami na okresných cestách či diaľniciach automatická klíma dvíha spotrebu v priemere o 0,4 litra za hodinu, manuálna o 0,8 – 1 liter za hodinu.

Pozor na ovplyvnenie výkonu

Na zapnutie klimatizácie sú najcitlivejšie autá s malými motormi a nízkymi výkonmi. V nich klíma obvykle spôsobí najciteľnejšie zdvihnutie spotreby a taktiež aj pokles výkonu. Na to si treba dávať pozor. Totiž, v kritickej situácii sa vám môže ľahko stať, že auto vám neposkytne dostatočnú akceleráciu.

Naopak, zapnutie klimatizácie takmer ani nepocítite v prípade, že máte vozidlo s väčším motorom. Zároveň aj vplyv na spotrebu je častokrát menej výrazný.

Ako správne používať klimatizáciu?

V dnešnej dobe, kedy sú pohonné hmoty drahé, každý liter paliva zaváži. Preto je dobré poznať spôsoby, ako využívať klimatizáciu čo najefektívnejšie. Keďže spotrebu najviac zvyšuje pri mestskom jazdení, ideálnym riešením je nezapínať ju do rýchlosti 60 – 70 km/h. Pokiaľ sa pohybuje po meste, najlepšie je otvoriť si okná. Samozrejme, v niektorých prípadoch to nepomôže a zapnutiu klimatizácie sa jednoducho nevyhnete. Dávajte si však pozor na to, aby ste klímu nezapínali zbytočne na krátku dobu. Takéto používanie spôsobuje jej rýchlejšie opotrebúvanie.

Klimatizáciu je najvýhodnejšie používať od rýchlosti 70 km/h. Vtedy je už hluk od otvorených okien obvykle nepríjemný a spotreba môže narastať vplyvom narušenej aerodynamiky. Pri jazdách na okresných cestách či diaľniciach je tak zapnutá klíma ideálnym riešením, ako si efektívne vychladiť interiér a zároveň nadmerne nezvýšiť spotrebu.

Tretia rada znie – ak sa rozhodujete medzi autom s manuálnou a automatickou klimatizáciou, investícia do modernejšieho riešenia sa rozhodne oplatí. Nielenže získate vyšší komfort, ale z dlhodobého hľadiska naviac citeľne ušetríte na pohonných hmotách.

Máte záujem o servis vášho vozidla v RapidPneu?

Radi dáme do poriadku aj vaše auto. Objednajte sa k nám cez náš rezervačný systém Bookio alebo nám jednoducho zavolajte na tel.č. 0902 299 073. Telefonáty príjmame každý deň od 7:00 – 22:00 🙂