Čo sa v tomto článku dozviete?
Prečo nefunguje klimatizácia v aute?
Horúce letné dni sú v plnom prúde, a tak jazdenie bez klimatizácie začína byť skutočne náročné. Avšak, aj keď túto skvelú vymoženosť v aute máte, stále nemáte záruku, že budete pekne v chládku. Nefungujúca klimatizácia dokáže spôsobiť poriadne vrásky na čele, najmä keď odmietne spolupracovať v tej najnevhodnejšej chvíli. Napríklad, cestou na dovolenku. Prečo však autoklimatizácia po určitom čase prestáva fungovať? Toto je 5 najčastejších dôvodov, ktoré sa oplatí poznať.
1. Chýbajúce chladivo v systéme
Základom celého klimatizačného okruhu je chladivo, ktoré sa premieňa z plynného skupenstva na kvapalné a naopak, v dôsledku čoho chladí okolitý vzduch. Chladivo je chemická zlúčenina so špecifickými vlastnosťami. V minulosti sa používal chemický kompozit s označením R134a, klimatizácie v moderných automobiloch obvykle využívajú zmes R1234yf.
Hoci klimatizačný okruh je uzatvorený, takže teoreticky by z neho nemalo unikať žiadne chladivo, v skutočnosti predsa len k nejakým stratám dochádza. Dokonca, väčšina výrobcov pripúšťa priemerné ročné straty chladiva na úrovni 5 až 30 %. A to je naozaj veľa. V preklade to znamená, že po 2 rokoch prevádzky už pokojne môže chýbať aj polovica.
Na toto myslite! Straty chladiva sa objavujú nielen v prípade starších áut, ale aj pri úplne nových kusoch. Spôsobené sú predovšetkým skutočnosťou, že v klimatizačnom okruhu dochádza k veľkým tlakovým zmenám. V dôsledku nich aj kvalitné tesnenia medzi hadicami a v jednotlivých komponentoch určitú časť chladiva prepustia.
2. Naplnenie klimatizácie pred letom
Klimatizáciu si nechajte skontrolovať a naplniť minimálne každé 2 roky v prípade nových áut, pri starších kusoch sa odporúča kontrola každý rok, keďže straty v systéme už môžu byť väčšie. Profesionálne plnenie klimatizácie spočíva v dôkladnom odsatí starého chladiva, vákuovaní systému, kontrole tesnosti a načerpaní nového chladiva spolu s olejom a kontrastnou UV látkou. Naplnenie klimatizácie vykonávame aj v našom servise. Po odbornom naplnení budete mať istotu, že klimatizácia vás počas sezóny nesklame.
3. Nefunkčný kompresor klimatizácie
Kompresor je jedným z najdôležitejších komponentov klimatizačného okruhu. S vekom sa však opotrebúva, čím sa znižuje jeho účinnosť. Za zhoršeným výkonom klimatizácie môžu stáť poškodené tesnenia v kompresore, v dôsledku čoho nemôže byť dosiahnutý optimálny tlak. Staršie autoklimatizácie sú obvykle vybavené kompresorom s elektromagnetickou spojkou. Keď sa pokazí, kompresor sa nedokáže zopnúť a klimatizácia nefunguje. V prípade moderných klimatizácií môže dôjsť k poruche ventilu, ktorý reguluje množstvo chladiva vstupujúceho do kompresora. Riešením problémov s kompresorom je jeho repas, prípadne výmena za nový.
3. Väčšie netesnosti systému
Okrem prirodzených netesností spôsobujúcich únik chladiaceho média môže dôjsť aj k väčším „dieram“ v systéme, cez ktoré unikne chladivo vo veľkom množstve a klimatizácia prestáva fungovať. Takéto netesnosti dokážu vzniknúť buď na hadiciach, alebo v rámci jednotlivých komponentov. Ak autoklimatizácia nechladí, ešte pred tým, ako bude naplnená, je dôležité prekontrolovať tesnosť systému. Počas testu tesnosti sa odhalia všetky problematické miesta, ktoré môžu byť opravené.
4. Zablokovaný kondenzátor
Kondenzátor slúži na zmenu skupenstva chladiva z plynného na kvapalné. Nachádza sa v prednej časti auta, pričom neraz dochádza k jeho upchatiu alebo poškodeniu nečistotami z cesty. Ak ku kondenzátoru neprúdi dostatok vzduchu z okolia, proces kondenzácie nie je optimálny, čo sa odrazí na účinnosti chladenia. Poškodenie ostrými čiastočkami z cesty môže mať za následok aj únik chladiva. Únik chladiva vám zistia v každom lepšom servise pri servise klimatizácie.
5. Porucha elektroniky a ventilátorov
Častým dôvodom, prečo autoklimatizácia nechladí, je porucha elektroniky. Chyba môže nastať v riadiacej jednotke komfortných prvkov výbavy, ktorá následne vydáva nesprávne pokyny jednotlivým komponentom klimatizácie a tie nefungujú správne. Pri moderných klimatizáciách neraz dochádza aj k poruche niektorého zo senzorov, ktoré vyhodnocujú teplotu. Nesprávne údaje zo senzora „mätú“ riadiacu jednotku a tá následne vydáva nesprávne pokyny.
Nefungujúca klimatizácia môže mať príčinu aj v elektroinštalácii. Objavujú sa taktiež problémy s ventilátormi, ktoré vháňajú vzduch od výparníka do interiéru auta. Chyby spôsobené elektronikou si vždy radšej nechajte preveriť v kvalifikovanom servise, keďže hľadanie a správne odstránenie príčiny môže byť náročné.
Hoci mechanické vady klimatizácie sa môžu objaviť kedykoľvek, dobrá prevencia ich dokáže do značnej miery odvrátiť. Dôležité je najmä profesionálne naplnenie klimatizácie a kontrola tesnosti, ktorú vykonáme aj v našom servise. Naviac vám klimatizáciu dokážeme dôkladne vydezinfikovať ozónom, vďaka čomu bude nielenže funkčná, ale aj čistá a bezpečná. Trávenie horúcich letných dní v príjemne vychladenom aute sa môže začať!