0902 299 073 servis@rapidpneu.sk

Poškodenie nápravy: Ako mu predísť?

od 13.09.2022Podvozok

Poškodenie nápravy: Ako mu predísť?

Problémy s nápravami auta sú častokrát nepríjemné a neraz aj drahé na opravu. Preto aj v tomto prípade platí, že najlepším riešením je venovať pozornosť prevencii. Čo všetko môžete spraviť pre to, aby sa nápravy na vašom vozidle opotrebúvali pomalšie? Prinášame vám niekoľko praktických rád, ktoré sa oplatí dodržiavať!

Pozor na veľkosť kolies

Jedným z najčastejších faktorov spôsobujúcich rýchlejšie opotrebovanie a poškodenie náprav, sú práve veľké kolesá. Problém je pomerne jednoduchý. Predstavte si, že máte automobil, ktorého technický preukaz dovoľuje použitie 17, 18, a 19-palcových kolies. Pokiaľ si na neho obujete 17-palcové, pneumatiky budú mať štandardne vyššiu bočnicu. Takéto kolesá síce nemusia vyzerať práve atraktívne, no jedno im nemožno uprieť – zabezpečia vyšší komfort jazdy. A čo je hlavné, zmiernia riziko poškodenia náprav.

Naopak, ak si na svoje auto obujete najväčšie povolené kolesá, síce bude vyzerať skvele, avšak komfort jazdy výrazne utrpí. Nižší profil pneumatiky nedokáže tak dobre odfiltrovať rázy z veľkých nerovností, tie sa následne prenášajú do náprav či karosérie a zapríčiňujú rýchlejšie opotrebenie komponentov. Pri výbere kolies je tak najlepším riešením zvoliť zlatú strednú cestu, ktorá bude kompromisom medzi komfortom a štýlom a vás ušetrí poškodeniu nápravy na aute.

Výtlky – veľký nepriateľ podvozkov

Niekedy stačí jeden výtlk na to, na výrazné poškodenie nápravy. Pri jazdení, predovšetkým na našich rozbitých cestách, je tak dôležité predvídať a sledovať vozovku pred vozidlom. Pozerajte sa čo najviac dopredu. Mnohí motoristi sa dopúšťajú chyby, že sledujú cestu len pár metrov pred autom. Výtlky preto zbadajú na poslednú chvíľu, musia prudko pribrzdiť a následne brzdia aj počas toho, ako prechádzajú danou nerovnosťou.

Pokiaľ brzdíte pri prejazde nerovnosťami, ťažisko auta je posunuté smerom dopredu. To znamená, že na prednú nápravu pôsobia ešte väčšie sily ako zvyčajne, a teda aj riziko poškodenia komponentov je oveľa väčšie. Ak sa výtlku neviete vyhnúť, čo najviac pribrzdite pred ním a prejdite cez neho plynulo, bez spomaľovania.

Ako parkujete svoje auto?

Na prvý pohľad to síce môže vyzerať neuveriteľne, no nápravy sa dokážu poškodzovať aj v prípade, že vozidlo stojí. Vyhýbajte sa parkovaniu na nerovných povrchoch, kde sú nápravy rôzne skrížené. Napríklad, státiu jedným kolesom na vyššom obrubníku. Ak necháte svoje vozidlo takto odstavené po dlhšiu dobu, komponenty nápravy sú vystavené vysokému napätiu a opotrebúvajú sa. Trpia hlavne gumové časti, rôzne čapy či silentbloky.

Dôležité je tiež parkovať na čo najsuchšom povrchu. Vyhýbajte sa trávnatým plochám. Tie sú prirodzene vlhké a spôsobujú rýchlejšie korodovanie podvozka. Ten je následne oveľa citlivejší na poškodenie. Ak korózia začne rozožierať komponenty do hĺbky, hrozí ich zlomenie pri jazde, čo je veľmi nebezpečné.

poškodenie nápravy po kreatívnom parkovaní
kreatívne parkovanie a Poškodenie nápravy:

Neodborné úpravy podvozku môžu spôsobiť problémy

Pokiaľ máte radi jazdenie a chcete nejako vylepšiť svoje auto, možno vám napadlo, že by ste na neho dali tuhšie tlmiče či pružiny. Pri úpravách podvozka si však treba dávať veľký pozor. Síce vymeníte tlmiče a pružiny za tuhšie a vaše auto sa bude správať zábavnejšie, no myslite na to, že ostatné komponenty nemusia byť prispôsobené na dané sily a rázy. V dôsledku tuhšieho podvozka môže následne dochádzať k rýchlejšiemu opotrebovaniu čapov, silentblokov či stabilizátorov.

Ak už chcete upravovať podvozok na vašom aute, dajte si ho inštalovať do skúseného servisu, ktorý presne vie, ktoré komponenty je potrebné vymeniť a upraviť.

poškodenie nápravy v dôsledku zníženia podvozku
Znížený podvozok a Poškodenie nápravy:

Na podvozku nešetrite

Nezáleží na tom, ako šetrne jazdíte na vašom aute, jedného dňa sa výmene niektorých komponentov podvozka jednoducho nevyhnete. V tomto smere je však dôležité investovať do kvality. Lacné diely môžu vyzerať lákavo, avšak ich cena obvykle odráža životnosť. Spočiatku síce ušetríte, no pravdepodobne sa oveľa skôr poškodia a budete ich musieť opäť meniť za nové. V konečnom dôsledku vás tak budú stáť viac. Servis náprav vždy zverte do rúk skúsenému servisu a zainvestujte do kvalitných značkových dielov, ktoré majú predpoklad dlhej životnosti.

Je geometria nastavená správne?

V neposlednom rade, pod rýchlejšie opotrebovanie a poškodenie náprav sa môže podpísať aj rozladená geometria kolies. V dôsledku nej sa sily z vozovky neprenášajú optimálne a vedia výrazne poškodzovať rôzne komponenty. Ak pociťujete, že geometria na vašom aute nie je v poriadku – cítite ťahanie do strany, vibrovanie volantu, prípadne vidíte nerovnomerné opotrebovanie pneumatík, dajte si ju odborne skontrolovať a nastaviť.

Využiť viete našu modernú 3D geometriu, ktorá s vysokou presnosťou odhalí akékoľvek nezrovnalosti. Naši skúsení technici ich následne vyladia, aby vaše auto opäť fungovalo ako zamlada. Pokiaľ máte záujem o kontrolu geometrie v našom servise, objednať sa môžete online.

Opravy náprav častokrát stoja veľa peňazí a ide o nepredvídateľný jednorazový výdaj. Je dobré mať odložené nejaké financie bokom. Prečítajte si naše nápady ako ušetriť peniaze.

Máte záujem o servis vášho vozidla v RapidPneu?

Radi dáme do poriadku aj vaše auto. Objednajte sa k nám cez náš rezervačný systém Bookio alebo nám jednoducho zavolajte na tel.č. 0902 299 073. Telefonáty príjmame každý deň od 7:00 – 22:00 🙂