Keď sa povie servis bŕzd, väčšina ľudí si predstaví výmenu platničiek či kotúčov. Len málokomu napadne výmena brzdovej kvapaliny. Tá je pritom kriticky dôležitou súčasťou systému a priamo vplýva na bezpečnosť jazdy. Práve preto je dôležité venovať jej pravidelne pozornosť. Aký má vlastne význam a prečo nepodceňovať výmenu brzdovej kvapaliny?
Čo sa v tomto článku dozviete?
Význam brzdovej kvapaliny
Prakticky všetky moderné automobily využívajú hydraulický brzdový systém. Ten je založený na prenose sily z brzdového pedála na platničky práve prostredníctvom brzdovej kvapaliny. Funguje to jednoducho. Keď stlačíte brzdový pedál, piestik zatlačí na brzdovú kvapalinu. Tá je v hadičkách vedená do brzdového strmeňa, kde stlačí piestiky ovládajúce brzdové platničky. Výsledkom je, že platničky sa začnú trieť o brzdový kotúč a auto začne spomaľovať.
Teda, brzdová kvapalina vytvára spojenie medzi brzdovým pedálom a samotnými brzdami. Ak by v systéme nebola, po stlačení brzdového pedálu by sa nestalo vôbec nič.
Ochrana pred koróziou
Okrem prenosu síl zohráva brzdová kvapalina ešte jednu mimoriadne dôležitú úlohu. Obsahuje látky, ktoré chránia komponenty brzdového systému pred prirodzeným korodovaním. To je veľmi podstatné. Nebyť brzdovej kvapaliny, kovové diely by mohli začať rýchlo hrdzavieť. Následne by nemuseli fungovať správne, čo by malo negatívny dopad na schopnosť efektívne zabrzdiť vozidlo.
Ako sa brzdová kvapalina opotrebúva?
Teoreticky je hydraulický brzdový systém uzatvorený. Teda, nemôže sa do neho dostať vonkajšia vlhkosť spolu s nečistotami. V praxi však nikdy nie je možné dosiahnuť dokonalú tesnosť. V spojoch brzdových hadičiek a komponentov sú drobné medzierky, cez ktoré sa do brzdovej kvapaliny môže dostávať vlhkosť. Tá degraduje jej vlastnosti. Samozrejme, s postupom času sa do brzdovej kvapaliny vedia dostať aj rôzne drobné nečistoty. A to nielen z vonkajšieho prostredia, ale aj zo samotných hadičiek či dielov brzdového okruhu.
Naviac, brzdová kvapalina je neustále vystavovaná nepriaznivým podmienkam. Pri každej jazde na ňu pôsobia vysoké tlaky, ale aj extrémne teploty. Síce je vyvíjaná tak, aby tieto faktory dokázala zvládať, pri používaní postupne degraduje. Dochádza k zmenám v jej štruktúre, kvôli ktorým stráca svoje ideálne vlastnosti.
Vplyv na brzdný účinok
Keď je brzdová kvapalina opotrebovaná, klesá jej bod varu. Tým, že obsahuje určitú vlhkosť a nečistoty, nedokáže tak dobre odolávať vysokým teplotám. Následne sa môže stať, že pri prudšom brzdení, napríklad, v klesaniach horských priechodov, začne vrieť. V dôsledku toho sa v nej začnú tvoriť bublinky a stane sa stlačiteľnou. To je mimoriadne nebezpečné, keďže nemôže efektívne prenášať silu z brzdového pedála. Výsledkom je, že pedál je na pocit mäkký a aj keď ho zatlačíte na doraz, auto nebrzdí naplno.
Opotrebovaná brzdová kvapalina naviac nemá tak dobré antikorózne vlastnosti. Teda, nevie účinne chrániť komponenty brzdového systému pred hrdzavením. Dôsledkom je, že na kovových dieloch sa začne vytvárať korózia, ktorá následne kontaminuje brzdovú kvapalinu a ešte viac zhoršuje jej vlastnosti. Poškodiť môže taktiež citlivé snímače ABS a ESP, čo sa odrazí na chybových hláseniach a vyššom riziku nehody. V neposlednom rade, hrdza môže spôsobiť narušenie tesnosti systému a únik brzdovej kvapaliny. Následne sa nevyhnete drahým opravám. Pritom, nič z tohto nemusíte zažívať, pokiaľ venujete pozornosť jednoduchej prevencii.
Ako často kontrolovať brzdovú kvapalinu?
Brzdovú kvapalinu by ste si mali nechať odborne skontrolovať minimálne raz za 2 roky. Jej hladinu si viete preveriť aj sami. Po otvorení kapoty stačí nájsť nádobku s vrchnákom, na ktorom je symbol bŕzd. V nej ľahko uvidíte, či je hladina kvapaliny dostatočná. Avšak, tým neskontrolujete jej kvalitu.
Kvalita brzdovej kvapaliny sa kontroluje zmeraním bodu varu. Tento úkon vykonávame aj my v našom autoservise. Presný prístroj ukáže, v akom stave je brzdová kvapalina a či ju už treba vymeniť.
Výmena brzdovej kvapaliny
V prípade bežných osobných áut, ktoré nie sú nadmerne namáhané dynamickým jazdením, sa brzdová kvapalina obvykle mení raz za 4 roky. Výmenu odporúčame zveriť do rúk profesionálom, keďže je potrebné dodržať niekoľko dôležitých pravidiel.
Počas výmeny sa musí precízne odsať stará brzdová kvapalina zo všetkých častí systému. Dobré je skontrolovať tesnosť, respektíve, stav jednotlivých vedení a komponentov. Následne je nutné zvoliť správny typ novej kvapaliny, natlakovať ho do systému a zabezpečiť odvzdušnenie celého okruhu. Brzdová kvapalina je toxická a horľavá, takže práca s ňou vyžaduje skúsenosti.
Pokiaľ chcete mať istotu, že brzdová kvapalina vo vašom vozidle je v dobrom stave, môžete si jej stav nechať skontrolovať v našom servise. Odborne zmeriame teplotu varu a pokiaľ zistíme, že je príliš nízka, zabezpečíme profesionálnu výmenu za kvapalinu BOSCH DOT4, ktorá spĺňa tie najprísnejšie predpisy a nároky na kvalitu. Vaše auto tak bude schopné za každých okolností 100 % bezpečne zabrzdiť.