0902 299 073 servis@rapidpneu.sk

Výmena oleja v Bratislave: Ako si vybrať dobrý servis a na čo si dávať pozor?

od 18.05.2022Motorový olej

Výmena oleja je pomerne jednoduchá záležitosť, napriek tomu je však dobré zveriť ju do rúk profesionálom. Totižto, môžete sa pri nej dopustiť niekoľkých chýb, ktoré vedia spôsobiť rozličné ťažkosti. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako si vybrať spoľahlivý servis na výmenu oleja v Bratislave a na ktoré konkrétne veci si treba dávať pozor.

Správne vypustenie oleja

Aj taká jednoduchá vec ako vypustenie oleja nemusí byť prevedená správne. Znečistený olej sa z auta vypúšťa cez skrutku na spodnej časti olejovej vane. Vo väčšine prípadov musí byť auto zdvihnuté, aby ste ju vedeli správne povoliť a mohli ste pod neho umiestniť zbernú nádobu. Niektoré neskúsené servisy robia tú chybu, že auto zdvihnú len prostredníctvom jednoduchého zdviháku. Teda, podvihnú len jeho prednú časť.

Tým ale spôsobia to, že všetok olej nevytečie, ale časť z neho ostane v olejovej vani. Keď do motora nalejú nový olej, ten sa ihneď znečistí starým a nebude mať tak dobré vlastnosti. Nečistoty zo starého oleja budú spôsobovať rýchlejšie opotrebúvanie komponentov motora, čo rozhodne nie je dobré.

Vozidlá s problematickými olejovými vaňami

Niektoré autá sú známe tým, že ich olejové vane boli navrhnuté nesprávne. Teda, výpustný otvor je vyššie ako najnižší bod vane. Aj pri správnom vypúšťaní oleja tak časť ostane vo vani. Neskúsené servisy o tomto probléme častokrát nevedia a olej vymenia klasicky, čo je chyba. Opäť tak dochádza k situácii z predchádzajúceho bodu – nový olej sa zmieša so starým a nemá optimálne vlastnosti.

Skúsený servis vie, ktoré vozidlá trpia na tento problém a pri výmene oleja dodržiava špecifický postup, pri ktorom sa premyje olejová vaňa, aby bola kompletne zbavená zvyškov starého oleja. Až potom sa leje nový olej.

Nasadenie olejového filtra

Pri výmene oleja sa štandardne mení aj olejový filter. Aj v tomto smere sa neskúsení mechanici často dopúšťajú chýb. Napríklad, niekedy nesprávne založia jeho tesnenie, v dôsledku čoho dochádza k únikom oleja. Stať sa môže aj to, že nechtiac do auta nainštalujú nesprávny olejový filter, keďže medzi jednotlivými druhmi sú len malé rozdiely. Vtedy však tiež dochádza k únikom. Prípadne, nesprávny olejový filter poškodí závit, do ktorého sa skrutkuje a vzniknú ďalšie ťažkosti.

Najhorším prípadom sú nespoľahlivé servisy, ktoré zabudnú, prípadne zámerne odignorujú výmenu olejového filtra. V takom prípade hrozí riziko vážnych porúch.

výmena oleja v Bratislave
výmena oleja v Bratislave

Voľba správneho oleja

V návode od výrobcu je uvedené, aký olej má ísť do daného motora. V prípade starších áut je však niekedy dobré triedu oleja mierne zmeniť. Totižto, používaný motor so 400 000 najazdenými kilometrami má veľké vôle medzi jednotlivými komponentami a príliš riedky olej by mohol unikať. V takom prípade je niekedy vhodné uprednostniť o niečo hustejšiu triedu. Kvalitný servis by vám mal poradiť, aký olej ide do vášho auta. Tieto oleje majú dobré servisy na sklade, takže nemusíte čakať na dodanie a nie je potrebné čokoľvek zháňať.

Samozrejme, kvalitné servisy používajú značkové oleje. Tie majú lepšie mazacie schopnosti a pomalšie sa znehodnocujú. Sú tak rozhodne lepšou voľbou než lacné alternatívy.

Optimálne množstvo oleja v motore

Nekvalitné servisy sa snažia robiť svoju prácu čo najrýchlejšie, preto pri nalievaní nového oleja častokrát nie sú tak opatrné. Rozlejú olej po motore, čo sa následne prejaví dymením po zahriatí a nepríjemným zápachom. No čo je horšie, môže sa stať, že nalejú viac alebo menej oleja ako je potrebné. Oba prípady sú zlé.

Ak je oleja príliš málo, nemá dostatočný tlak a nedokáže efektívne mazať všetky komponenty. Dochádza k ich rýchlejšiemu opotrebeniu a hrozí zadretie motora. Naopak, ak je oleja viac, jeho tlak je príliš vysoký. V dôsledku toho vznikajú úniky a tiež sa môžu poškodiť niektoré tesnenia či diely.

Spoľahlivá výmena oleja v Bratislave

Náš tip je jednoduchý – výmena oleja v Bratislave by mala byť prevedená v kvalitnom a overenom servise. V našom hlavnom meste pôsobí veľa menších servisov, ktoré ponúkajú výhodné ceny. Avšak, kvalita ich práce je otázna. Nižšia cena za služby sa obvykle odráža na tom, že servis zamestnáva menej kvalifikovaných ľudí, používa nekvalitné nástroje a pracuje čo najrýchlejšie, aby vygeneroval čo najvyšší zisk.

Práve v lacných a neskúsených servisoch hrozí, že strhnú závit olejového filtra, nevypustia celý olej, prelejú motor, použijú neznačkové oleje, prípadne sa vás pokúsia nejakým spôsobom oklamať. Zanedbanie drobností pri výmene oleja môže vyústiť do vážnych problémov v budúcnosti, preto sa neoplatí nič podceňovať.

Ak chcete mať istotu, že olej vo vašom aute bude vymenený skutočne profesionálne, stačí sa objednať do nášho servisu. Máme dlhoročné skúsenosti, zamestnávame skutočných odborníkov a používame značkové náradie či oleje od overených výrobcov. Aj napriek tomu však u nás zaplatíte za výmenu menej ako v mnohých autorizovaných servisoch.

Máte záujem o servis vášho vozidla v RapidPneu?

Radi dáme do poriadku aj vaše auto. Objednajte sa k nám cez náš rezervačný systém Bookio alebo nám jednoducho zavolajte na tel.č. 0902 299 073. Telefonáty príjmame každý deň od 7:00 – 22:00 🙂